Skatalogowanych zabytków: 11175
Zarejestruj się
Miniatura Wierzchucinek
2009, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Wierzchucinek

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wierzchucinek
zdjęcie Frank Grobolschek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.261, 17.7798

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Wierzchucinek

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Sicienko
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Opuszczony

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
Dwór wybudowany na niewielkim wzniesieniu powstał wg projektu Wiktora Stabrowskiego. Po wojnie przeszedł na własność Skarbu Państwa Polskiego. W budynku na przełomie lat 1948/1949 założona została Zasadnicza Szkoła Obuwniczo - Kaletnicza. Po 6 latach jej istnienia szkołę przeniesiono do Radomia. Kompleks budynków wykorzystywany był w późniejszych latach przez PGR Wierzchucinek. W połowie lat 70-tych budynki (razem z zabudowaniami w Gliszczu) przejęła ATR w Bydgoszczy. Od poł. lat 90-tych dwór zajmowało Katolickie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Specjalnej Troski i Ich Rodzin im. św. M. Kolbe w Bydgoszczy. Obecnie opuszczony i popada w ruinę.

Opis

Późnoklasycystyczny dwór, wybudowany na planie kwadratu, piętrowy, frontem zwrócony na południe. Środkową, zryzalitowaną część elewacji frontowej zdobi wgłębny portyk z trzema półkolistymi, zamkniętymi arkadami kolumnowymi. Nad portykiem usytuowane są trzy okna, ujęte pilastrami dźwigającymi fryz, gzyms oraz trójkątny szczyt. Przed frontem dworu znajduje się rozległe, trawiaste wnętrze, które podkreśla urodę i swoisty wdzięk tej dworskiej budowli.

Park

Park z 2 poł. XIX w. o pow. 1,3 ha, Zwarty, zróżnicowany zarówno wiekowo, jak i gatunkowo drzewostan tworzy zielone tło dla jasnej bryły dworu. Wartości przyrodnicze parku potęgują rosnące tu pomniki przyrody. Do tych zabytkowych drzew zalicza się czereśnia ptasie o obw. 90cm oraz dziewięć lip drobnolistnych o obwodach w pierśnicy od 260 do 370cm.

Inne

Zabudowania gospodarcze z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.