Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Wierzchosławice
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura WierzchosławiceMiniatura WierzchosławiceMiniatura WierzchosławiceMiniatura WierzchosławiceMiniatura WierzchosławiceMiniatura WierzchosławiceMiniatura WierzchosławiceMiniatura WierzchosławiceMiniatura WierzchosławiceMiniatura Wierzchosławice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mirosław WrzosMarek KujawaTymoteusz SłowikowskiAndrzej Kwasik

Wierzchosławice

Wierschoslawitz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Gniewkowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, po 1920 r., nr rej.: 176/A z 15.06.1985

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Pałac z pocz. XX w.
Nazwa wsi wywodzi się z grupy nazw patronimicznych i została utworzona od imienia własnego Wierzchosława. W XVI w. majątek należał do A. Sobiesierskiej. W 1846 r. jego właścicielem był Geschke, a w 1860 r. Handtke. W końcu XIX w. majątek ten obejmujący 243 ha ziemi posiadał również własną fabrykę cukru oraz kilka własnych żelaznych kolei podjazdowych służących do zwózki buraków cukrowych z okolicy. Kolejnymi właścicielami była rodzina Strubnerów, dla której w latach 1920-1925 powstał obecny pałac. W 1939 r. jego właścicielem był Karl Strubner. Po wojnie majątek znacjonalizowano, a właścicielem został Skarb Państwa Polskiego. Obecnie pałac jest remontowany przez nowego właściciela.

Opis

Pałac eklektyczny, założony na planie prostokąta z wieloboczną trzykondygnacyjną wieżą w narożniku płn.-zach. Cały budynek jest murowany, otynkowany, podpiwniczony na podmurówce z kamienia granitowego i cegły. Fasada od strony północnej jest sześcioosiowa, dwukondygnacyjna. Do części środkowej fasady w parterze przylega ganek zwieńczony balkonem z metalowa, ażurową balustradą. 5 - osiowa część środkowa elewacji frontowej jest zaakcentowana wysokim, trójbocznym szczytem. Elewacja południowa jest w parterze 10 - osiowa, a na piętrze 9 - osiowa, dwukondygnacyjna. Do elewacji południowej przy stronie zach. przylega prostokątna przybudówka zwieńczona balkonem. Elewacja zachodnia jest 3 - osiowa. Budynek wieńczy czterospadowy dach, kryty dachówką karpiówką.

Park

Park z lat 20-tych XX w. o pow. 0,84 ha. Przed elewacją frontową znajduje się półokrągły trawnik, zasiedlony przez cisy i młode świerki. Za dworem znajduje się mały park który w momencie powstania był skromnym otoczeniem dworu. Wśród kilkudziesięciu rosnących tu drzew najliczniej występują robinie akacjowe, wiązy szypułkowe, lipy drobnolistne i brzozy brodawkowate, tworząc pojedyncze, oryginalne akcenty parkowego wnętrza, bądź też kształtując swobodnie skomponowane skupienia. W doborze gatunkowym uwzględniono nie tylko porę kwitnienia roślin, lecz również jesienną kolorystykę liści. Najbardziej zwarte zadrzewienie spotkamy na obrzeżach parku. Ogółem na terenie parku występuje 20 gatunków drzew, 4 gatunki krzewów i 2 gatunki pnączy. Gatunki iglaste reprezentowane są jedynie przez świerk kłujący odmiany srebrzystej oraz cis pospolity.

Inne

Budynek mieszkalny zagrodników
Magazyn z pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.