Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Wieniec
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura WieniecMiniatura WieniecMiniatura WieniecMiniatura WieniecMiniatura WieniecMiniatura WieniecMiniatura WieniecMiniatura Wieniec

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wieniec
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaJerzy Mrozek

Wieniec

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Brześć Kujawski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: A/1023/1-4 z 5.05.1993

Stan obecny

Opuszczony. Jeszcze rok temu trwały tu prace rewitalizacyjne, prowadzone przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Prawdopodobnie zostały one przerwane i obiekt nadal popada w ruinę. Obecnie pałac ma nowego właściciela, jest nim Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu .Trwają poszukiwania wykonawcy rewitalizacji pałacu .

Historia

Pałac z 1890 r.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1252 r. Wieniec wymieniony został w przywileju Kazimierza I kujawskiego, syna Konrada I mazowieckiego, ojca Władysława Łokietka. Na przepływającej przez wieś Zgłowiączce znajdował się już wówczas młyn, z którego płacono podatki biskupom włocławskich, formalnym właścicielom tej i wielu innych miejscowości.
W 1380 r. w Wieńcu erygowano parafię. Pod koniec XVIII w., gdy dobra kościelne zostały skonfiskowane przez władze pruskie, miejscowość trafiła w ręce generała von Hohenlohe-Ingelfingen (w rodzie byli wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego, biskupi i politycy). Później majątek kupił Józef Dąmbski. Kolejnym właścicielem byli Miączyńscy, którzy wybudowali w stylu neogotyku angielskiego tzw. Stary Pałac, któremu później przeznaczono funkcję oficyny. Można go oglądać w parku za Nowym Pałacem. Jego wieżyczkę do dziś zdobi medalion z podobizną Władysława Łokietka.
W 1868 r. majątek nabył Leopold Kronenberg - warszawski bankier, przemysłowiec, polityk i wydawca o żydowskich korzeniach. Fortunę zdobył na tytoniu (fabryka w Warszawie) i działalności bankowej (w 1870 r. założył Bank Handlowy).
Z funduszy Kronenberga wybudowano w 1875 r. obecny pałac, a także drogę Wieniec - Brzezie i most na Zgłowiączce. Po jego śmierci w 1878 r. majątek w Wieńcu przejęli jego synowie: Stanisław i Leopold Julian.
Po wojnie pałac przekształcono w szpital przeciwgruźliczny. Następnie przez 20 lat, do 2006 r. funkcjonował tu oddział pulmonologii i chorób płuc, należący do szpitala wojewódzkiego we Włocławku. Dziś pozostały jedynie tablice informacyjne, a budynek jest pusty. Obiekt jest ogrodzony i strzeżony przez portiera. Wstęp jedynie za zgodą właściciela którym jest Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski w Toruniu.


Opis

Pałac eklektyczny. Budowlę zaprojektował architekt Artur Goebel. Zespół pałacowo-parkowy składa się z nowego i starego pałacu, portierni z bramą wjazdową, stajni, obory i spichlerza.
Pałac jest budynkiem murowanym, piętrowym, założonym na planie wydłużonego prostokąta. Wejście główne znajduje się w pseudoryzalicie umiejscowionym w osi obiektu, poprzedzone jest schodami jednobiegowymi i honorowym dziedzińcem. Po obu stronach korpusu głównego wznoszą się dwa trzykondygnacyjne, alkierzowe skrzydła. Do lewego skrzydła dobudowano czterokondygnacyjną wieżę, nakrytą spiczastym dachem z chorągiewką. Skrzydła nakryto dachami namiotowymi, a korpus płaskim dachem dwuspadowym. Parter rezydencji jest boniowany a elewacje posiadają bogate dekoracje rzeźbiarskie. Po zachodniej stronie pałacu znajdował się basen z fontanną.

Park

Park krajobrazowy założony w 1. poł. XIX w. o pow. 8ha. Park pozbawiony jest opieki i dziczeje - alejki i ścieżki zarastają chwastami i tylko stare drzewa wskazują, że sadzono je z rozmysłem, by wraz budynkami tworzyły harmonię krajobrazu. Rośnie w nim ponad 1400 drzew i krzewów, wśród których najbardziej okazałe to platany, kasztanowce i modrzewie. W 1904 r. został przeprojektowany. Jest to dzieło Waleriana Kronenberga - czołowego twórców założeń parkowych i ogrodowych w Polsce na przełomie XIX i XX w., który założył ponad 300 parków i ogrodów w Polsce.

Inne

Murowana oficyna z 3. ćwierci XIX w., obecnie dom mieszkalny nr 85 należący do Heleny Biesiadzińskiej
Murowane stajnia i obora z 1826 r. należące do GS Brześć Kujawski,
Gorzelnia murowana z 1877 r.
Murowany młyn z końca XIX w.
Niedaleko znajduje się drugi pałac - Miączyńskich.
Zespół folwarczny z 1 poł. XIX w., nr rej.: 307/A z 5.05.1993

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Specjalne podziękowania dla p. Dyrektor i pani Kasi z Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, za możliwość zrobienia zdjęć. A dla p. Marka z firmy ochroniarskiej, pozdrowienia .Jerzy M.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Amadeusz Majtka3 lata i 11 miesięcy temu
Wykonano inwentaryzację, projekt, prace porządkowe i wyłoniono wykonawcę. Obiekt jest w trakcie remontu.
ddwloclawek.pl/pl/11_wiadomosci/37610_tak-wyglada-remont-palacu-w-wiencu-prace-pochlona-27-mln-zl-foto.html
Jerzy Mrozek3 lata i 11 miesięcy temu
Amadeuszu dawaj zdjęcia tego obiektu!! Pozdrawiam .