Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Wielka Komorza
2010, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Wielka KomorzaMiniatura Wielka KomorzaMiniatura Wielka Komorza

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaJoanna MojaformaJerzy Mrozek

Wielka Komorza

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:tucholski
Gmina:Tuchola
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.
ZDP objęty wpisem do ewidencji zabytków.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
Wieś ta należała niegdyś do dóbr rycerskich powiatu tucholskiego, położonych w lesistej okolicy w pobliżu Brdy. W 1341 r. komtur tucholski Dytryk von Lachtenhain sprzedał tę wieś Pawłowi na własność dziedziczną, prawem chełmińskim. Za zwolnienie od podatków musiał on w czasie wojen zbrojnie z koniem służyć Zakonowi. W późniejszym czasie właścicielem tych dóbr był Paweł Grabowski (1570 r.), Michał Odrowski ? tucholski asesor ziemski (1650 r.), który dla wygody własnej oraz poddanych, wzniósł poza dworem kaplicę (w miejscu obecnej figury Jana Niepomucena). W 1750 r. Wielka Komorza należała do rodziny Czapskich, zaś od 1766 r. do Michała Połczyńskiego i jego spadkobierców. Dwór wybudowano na pocz. XIX w. dla Janta - Połczyńskich. Majątek wchodził w skład klucza dóbr Małej Komorzy. W wyniku parcelacji Grabskiego został z niego wyłączony.

Opis

Parterowy dwór bez cech stylowych, wybudowany na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem i użytkowym poddaszem. Elewację frontową zdobią trzy nieznaczne ryzality, z których środkowy zawiera wejście ze schodami.

Park

Park z 4. ćwierci XIX w. o pow. około 3 ha. Park jest zaniedbany na skutek wieloletniego braku opieki. Posiada zatarty dawny układ przestrzenny na skutek niekontrolowanego rozrostu samosiewów.

Inne

Stajnia murowana z 1853 r.
Obora murowana z 1906 r.
Dawny spichlerz, murowany z 1890 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.