Skatalogowanych zabytków: 11226
Zarejestruj się
Miniatura Węgierce
Zdjęcie Marek Kujawa 2009
Miniatura WęgierceMiniatura WęgierceMiniatura WęgierceMiniatura WęgierceMiniatura WęgierceMiniatura WęgierceMiniatura WęgierceMiniatura WęgierceMiniatura WęgierceMiniatura WęgierceMiniatura Węgierce

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Węgierce
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7635, 18.1518

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAndrzej Kwasik

Węgierce

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Pakość
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z pocz. XX w., nr rej.: 154/A z 15.06.1985

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Pałac z pocz. XX w.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą już z XII w. W 1195 r. wieś ta była własnością norbertanek strzelińskich, nadaną przez księcia kujawskiego Konrada. Nieco później przeszła w ręce rodziny Kościeleckich. W 1488 r. wspomina się biskupa włocławskiego Piotra z Bnina, który w tym czasie przekazywał z tej wsi dziesięcinę kościołowi w Kościelcu. Wśród późniejszych właścicieli majątku wymieniany jest między innymi Edward von Kolbe (1844 r.) i rodzina Kozłowskich (1848 r.). Pod koniec XIX w. Węgierce znane były w okolicy z hodowli nierogacizny, tuczu bydła oraz z owczarni zarodowych. W 1904 r.dla Antoniego Dembińskiego i jego żony Felicji z Kozłowskich wybudowano tu wg projektu Wojciecha Dembińskiego okazały pałac, równocześnie z budową pałacu założono w jego otoczeniu park. Po śmierci Felicji przeszedł on na własność rodziny Dembińskich. Zbigniew Dembiński, syn Bronisława i Anny Thiel ożeniony był z Zofią Hojnowską z którą miał dwóch synów: Antoniego i Jana oraz dwie córki: Elżbietę i Marię. Dembińscy herbu Rawicz pozostali właścicielami Węgierc aż do 1939 r. Warto wiedzieć, że syn ostatniego właściciela - inż. Zbigniew Antoni Dembiński uczestniczył w budowie tunelu pod Kanałem La Manche, był także budowniczym ratusza na warszawskiej starówce. Na początku XX w. majątek liczył prawie 500 ha, w tym 100 ha łąk, 6 ha lasu i 18 ha wody. Posiadał własną kolejkę polną i elektrownię.

Opis

Pałac eklektyczny z elementami modernistycznymi. Budynek piętrowy, wybudowany na planie prostokąta, w elewacji południowej wydatny ryzalit z wejściem, schodami i tarasem. W elewacji płn. ryzalit zwieńczony okazałym frontonem, z wejściem głównym zdobionym skromnym portykiem kolumnowym. Do zachodniego szczytu przylega efektowna szklana weranda. Od bramy do pałacu prowadzi okrągły podjazd.

Park

Park z przełomu XIX i XX w. o pow. 3,24ha, urozmaicony stawem w płn.-wschodniej części. Analizując wiek drzewostanu, można przypuszczać, że na terenie tym istniało starsze założenie ogrodowe, być może w otoczeniu wcześniejszego dworu. Wnętrza parkowe ujęte w obramowania wysokich drzew i zasiedlone przez różnorodne trwałe gatunki parkowe, czynią tę enklawę zieleni bardzo interesującą. Największe skupisko drzew spotkamy wzdłuż granic parku. Drzewostan reprezentują głównie jesiony wyniosłe, kasztanowce białe, topole oraz graby pospolite. Opisywany park uważany za jeden z piękniejszych parków podworskich w tym regionie postanowiono w latach 1989-1990 zrewaloryzować, aby odtworzyć jego dawne walory kompozycyjno - przestrzenne, oraz dendrologiczne. W czasie tych prac wzbogacono szatę roślinną nowymi nasadzeniami, odsłonięto ciekawsze wnętrza parkowe, oraz uczytelniono zarysy znajdujących się tu masywów i klombów. Po tych zabiegach park w Węgiercach uzyskał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w Konkursie Krajowym, zorganizowanym przez Zarząd Ochrony i Konserwacji Zespołów Pałacowo - Ogrodowych w Warszawie. Od tamtego czasu park ulegał stopniowej, wtórnej dewastacji, aż do momentu, kiedy znów znalazł się pod troskliwą opieką nowego właściciela.

Inne

Stajnia z wozownią, obora, chlew, stodoła z przełomu XIX i XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Robert Kunkel3 lata i 2 miesiące temu
W 1 ćw.XIX w. właśc. maj. Marcin Kunkel (1799-1870) syn Mateusza z Rzymachowa i Eleonory Mittelstaedt, która tu, w Węgiercach zmarła w 1820 r. Brak starszej ikonografii dawnego dworu. W 1828 r. Marcin ofiarował 1,5 talara jako składkę na budowę pomnika Mieszka 1 i Bolesława Chrobrego w Poznaniu (dziś posągi stoją w katedrze w tzw.Złotej Kaplicy)
Marek Kujawa3 lata i 2 miesiące temu
Warto wiedzieć, że po śmierci Mathiasa Eleonora wyszła za Friedricha Wilhelma Knopfa, z którym też miała dzieci. Na pewno syna Wilhelma Ludwiga...