Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Waganiec
Zdjęcie Napoleon 2008

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Waganiec

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Waldemar PotulnyJerzy Mrozek

Waganiec

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:aleksandrowski
Gmina:Waganiec
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:dworski z folwarkiem, nr rej.: 379/A z 21.05.1996

Stan obecny

Nie istnieje. Dwór został rozebrany. Po dworze w Wagańcu nie pozostał nawet ślad. W roku 1990 pożar strawił więźbę dachową i stropy budynku. Od tego czasu budowla stopniowo popadała w ruinę. Po ostatniej inwentaryzacji konserwatora zabytków w 2002r. dwór stracił status obiektu zabytkowego i został rozebrany, a otaczający go park uległ dewastacji. I tak zniknął bezpowrotnie jeszcze jeden zabytek naszej historii i architektury. Kolumny z ganku uratował wójt gminy Waganiec, Piotr Kosik. Udało mi się przynajmniej te elementy uratować od całkowitego zniszczenia - mówi wójt. - Po renowacji można by je wystawić w jakimś widocznym miejscu, aby były atrakcją dla przyjezdnych i pamiątką po dawnych czasach dla miejscowych.
Informacja pochodzi z Gazety Ciechocińskiej nr. 68 październik 2016. Zamieścił Jerzy M. polskiezabytki.pl

Historia

Dwór zbudowany na pocz. XX w., rozbudowany w 1930 roku. - W latach 1914-1945 właścicielem majątku był Bogusław Bacciarelli, potomek znanego malarza.

Opis

Budynek był zbudowany w stylu klasycyzującym, murowany z cegły. Obiekt wpisano do rejestru zabytków pod numerem 379/A w dniu 21 maja 1996 roku. Stał on na działce KW 1937 nr 269/12 i 269/13. Kubatura obiektu wynosiła 2200 m3, a powierzchnia użytkowa 400 m2. Wewnątrz znajdowało się dziesięć pomieszczeń.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego z pocz. XX w., o powierzchni ok. 1,28 ha ze stawem po zachodniej stronie założenia. Park jest zaniedbany i wymaga rewaloryzacji.

Inne

Murowane zabudowania gospodarcze z 2. poł. XIX w., budynek inwentarski, warsztat z kuźnią, ośmiorak oraz spichlerz. Pozostałe obiekty są w stanie dobrym.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Piotr K7 lat i 6 miesięcy temu
Według informacji mieszkańców dwór został rozebrany.
Stanisław Wodyński3 lata i 11 miesięcy temu
https://ornatowski.com/genealogia/wspomnienia/artystyczna-koligacja/