Skatalogowanych zabytków: 11147
Zarejestruj się
Miniatura Trzebień
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura TrzebieńMiniatura TrzebieńMiniatura TrzebieńMiniatura Trzebień

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.3062, 18.146

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Trzebień

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:bydgoski
Gmina:Dobrcz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: A/402/1-2 z 17.03.1994

Stan obecny

Mieszkania lokatorskie

Historia

Pałac z 2 poł. XIX w.
Wcześniejsze nazwy tej wsi, leżącej w odległości 5km na południe od Pruszcza to Trzebin, Trzeyen, Hohenhausen.W 1580 r. była to majętność w powiecie bydgoskim, należąca wraz z Kotomierzem i Gądeczem do Wojciecha Gądeckiego. W 2 poł. XIX w. wybudowano tu dwór, który po 1945 r. przerobiony został na mieszkania dla tych, którzy w czasie wojny stracili dach nad głową. Jednocześnie z budową dworu założony został w otoczeniu park ze stawem, w którym prowadzono hodowlę ryb. Budynek został przebudowany na przełomie XIX i XX w. Wyremontowany w latach 60-tych XX w.

Opis

Budynek pierwotnie klasycystyczny przebudowano w stylu romantyzmu (wieża i alkierz), a w okresie secesji zmieniono wystrój i wyposażenie niektórych wnętrz (balustrada nad gankiem kolumnowym, piec kaflowy, stiukowe dekoracje sufitów).
Dwór osią podłużną skierowany jest prostopadle do drogi. Wejście z kolumnowym przedsionkiem zwrócone jest ku zachodowi. Do północnej części dworu przylega oficyna. Część główną dworu stanowi wysunięty w formie ryzalitu ganek kolumnowy, za nim hall i salon wysunięty w elewacji ogrodowej w formie ryzalitu o ściętych narożach. Alkierz i wieża przylegają do części głównej od południa, alkierz w narożniku frontowym, wieża nieco dalej, przylega do elewacji południowej.
Front dworu posiada prostokątny wykusz., trzyosiowy ryzalit frontowy ganku kolumnowego poprzedzony jest szerokimi schodami. Dwie kolumny jońskie i pilastry ścian bocznych dźwigają trzy arkady (środkowa, wyższa i szersza), kolumny obecnie gładkie były pierwotnie kanelowane. Na wysokości piętra w ryzalicie znajduje się balkon, w osi kolumn parteru filary z półkolumnami korynckimi, między nimi secesyjna balustrada. Wewnątrz zachowała się stolarka drzwiowa i okienna, piec secesyjny narożny, secesyjne stiuki na sufitach w części wschodniej, wieży i alkierzu.
Stylistyka dworu nawiązuje do stylu stosowanego przez ziemiaństwo polskie w tym czasie, mimo że został on wybudowany przez właściciela pruskiego

Park

Pozostałości parku z XIX w. Rosną tu resztki drzewostanu, wśród którego wyróżnia się pomnikowy dąb czerwony o obw. w pierśnicy 340cm. W parku znajdują się groby byłych właścicieli, wtopione w soczystą zieleń. Park otoczony był ceglanym murem z bramą wjazdową od strony zachodniej i furtką od wschodu (nie zachowały się żadne widoczne ślady po murze).Od strony południowej park dochodził do rozlewisk wodnych utworzonych przez rzeczkę Kotomierzankę, otaczającą podwórze gospodarcze od wschodu.

Inne

Chlewnia z XIX w
Czworak z XIX w.
Szkoła z 1883 r. - budynek mieszkalny

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.