Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Tłuchowo
2011, zdjęcie Marcin Skowroński

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin Skowroński

Tłuchowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:lipnowski
Gmina:Tłuchowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

własność prywatna

Historia

Dwór zbudowany w 4. ćwierci XIX w.
W 1252 r. osadę w zamian za wieś Żałe otrzymał od księcia dobrzyńskiego rycerz Piotr. W pierwszej połowie XVI w. wieś należała do Tłuchowskich, a w drugiej połowie miała trzech właścicieli: Gotarskiego, Trzcińskiego oraz Turskiego. W drugiej połowie XVIII w. większa część wsi była własnością Tłuchowskich oraz Wolskich. W roku 1789 właścicielem Tłuchowa był Michał Czarnomski, w 1800 roku przekazał wieś synowi Tomaszowi.
Tomasz Czarnowski zmarł około 1833 a dobra podzielone zostały między jego dzieci. Jedną z części Tłuchowa otrzymała Marianna Czarnowska. W 1837 roku wyszła za Hipolita Dunin-Wąsowicza, który wykupił od rodziny żony pozostałe części wsi, stając się w ten sposób właścicielem całości majątku. Po jego śmierci 1876 wieś przeszła na własność syna Mariana. Marian Dunin-Wąsowicz zmarł w 1903 roku, a Tłuchowo odziedziczył jego syn Stanisław, który następnie w roku 1906 majątek sprzedał. Przed II wojną światową właścicielami majątków byli Jan Brudnicki oraz Walenty i Wilhelm Sztymowie.
Po 1945 we dworze mieściła się między innymi szkoła rolnicza. Obecnie własność prywatna.

Opis

Dwór murowany, przykryty dachem dwuspadowym. Wejście poprzedza sionka o półkoliście zamkniętych oknach. Z prawej strony dobudówka.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marcin Skowroński12 lat i 4 miesiące temu
Znalazłem ogłoszenie, że dwór jest na sprzedaż. Może znajdzie się ktoś, kto zechce przywrócić mu dawny blask.