Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Świesz
Zdjęcie Dariusz Łukaszewski 2011
Miniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura ŚwieszMiniatura Świesz

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTomasz Młynkowiak

Świesz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:radziejowski
Gmina:Bytoń
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 140/A z 7.08.1984

Stan obecny

Budynek opuszczony, zabezpieczony.

Historia

Dwór z ok. poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1489 r. W 2 poł. XVI w. jako właściciel wymieniony jest J. Świeżewski, a w latach 1560-1582 Stanisław Tomisławski herbu Świnka. Kolejnymi właścicielami byli Gorczyńscy, a później Wąsowscy. W XVII i XVIII w. właścicielami było kilka zubożałych rodzin szlacheckich. Około 1803 r. majątek nabył Franciszek Ksawery Dmochowski, poeta i działacz społeczny. Po nim majątek przeszedł w ręce Bnińskich. We dworze mieszkali jedynie zarządcy, właściciele zamieszkiwali zaś poza granicami Królestwa Polskiego. W 1862 r. jako właściciel majątku wymieniony jest Marceli Sulimierski. Zapewne on na miejscu poprzednich siedzib zbudował nowy, murowany, piętrowy dwór z kwadratową wieżą. W latach 1886-1939 dwór był w posiadaniu rodziny Zaleskich. Po wojnie dwór wraz z otaczającym go parkiem został upaństwowiony i podobnie jak większość obiektów tego typu w Polsce, szybko ulegał dewastacji. W 1988 r. budynek wykupił profesor z Akademii Techniczno - Rolniczej w Bydgoszczy - Janusz Migdalski i podjął trud jego odbudowy. W ciągu 18 lat udało mu się odbudować rezydencjonalną część dworu. Przez wiele lat w wyremontowanym dworze mieściło się jedno z niewielu prywatnych muzeów w Polsce otwartych dla zwiedzających. Po śmierci profesora w 2012 r. budynek został zamknięty i od tego czasu pozostaje opuszczony.

Opis

Dwór w stylu późnego gotyku angielskiego. Swoją architekturą odbiega od założeń klasycyzmu, nie posiada on typowej dla dworów szlacheckich osiowości frontowej, a bryła jego budowli i wieży ma zróżnicowaną wysokość. Wybudowany jest na nieregularnym planie, na wysokich piwnicach.Balkony posiadają oryginalne żeliwne balustrady, a elewacja skromny detal architektoniczny oraz boniowane narożniki.

Park

Park krajobrazowy z przełomu XVIII i XIX w. Park zaniedbany oprócz części w bezpośrednim otoczeniu dworu. Zachowany jest tu cenny starodrzew i częściowo dawny układ komunikacyjny. Park jest dziki i zaniedbany.

Inne

Spichlerz, mur. z końca XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa10 lat i 9 miesięcy temu
Po wizji lokalnej stwierdzam, że po śmierci prof. Migdalskiego ktoś jednak zabezpieczył budynek. Oprócz kilku stłuczonych szyb nie widać tu oznak szczególnego wandalizmu. Ciekawe jaki los spotka zbiory profesora?
Andrzej Górski10 lat i 7 miesięcy temu
Wielka szkoda, że nie zdążyłem odwiedzić Świesza i Pana Profesora osobiście jeszcze za jego życia ,ponieważ w przyszłym roku zamierzam wpaść na Kujawy[Świerczyn,Galonki,Wierzbinek,Topólka,Osięciny,Kościelna Wieś,Świesz,Bytoń,Krzywosądz,Płowce i inne]. AG-praprawwnuk w/w Marcelego Sulimierskiego,prawnuk Jana Zaleskiego[ leżą na cm.w Bytoniu],wnuk Anny z Zaleskich-Górskiej ze Świerczyna[siostry rodzonej Stanisława Zaleskiego-ostatniego przedwojennego właściciela Świesza]. Pozdrawiam Kujawy i Pana Marka.
Zuzanna Naskręcka10 lat i 5 miesięcy temu
Do kogo należy teraz ten budynek? Szukam wyjątkowego miejsca, gdzie mogłabym zorganizować przyjęcie okolicznościowe. Czy wiadomo Państwu o ewentualnej możliwości zorganizowania go tutaj? Jeżeli nie, to może podpowiedzą mi Państwo, które z pałaców, dworów itp. w powiecie radziejowskim, inowrocławskim się do tego nadają? Dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam.
Marek Kujawa10 lat i 5 miesięcy temu
Dwór w Świeszu, nawet gdyby był użytkowany, na przyjęcie się nie nadaje. Brak w nim jakiejkolwiek większej sali, którą można by ew. wykorzystać na przyjęcie.
Zdecydowanie najbardziej elegancką propozycją jest Lubostroń, gdzie wynajęcie sali w pałacu kosztuje 500 zł, a w restauracji pałacowej płacimy jedynie za konsumpcję od osoby. Poza tym bardzo ładne wnętrza i znakomitą kuchnię mają dwory w Grochowiskach Szlacheckich i Marcinkowie Górnym. Może trochę daleko od Radziejowa, ale szczerze polecam!!!
Karol Szmagalski8 lat i 11 miesięcy temu
http://swiesz2009.republika.pl/
Amadeusz Majtka4 lata i miesiąc temu
Obiekt obecnie na sprzedaż:
czasnieruchomosci.pl/kujawsko-pomorskie,Swiesz,-,-,dom,sprzedaz,oferta:12393005