Skatalogowanych zabytków: 11167
Zarejestruj się
Miniatura Ściborze
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010
Miniatura ŚciborzeMiniatura Ściborze

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ściborze
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8669, 18.2775

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Ściborze

Sciborze

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Rojewo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Najstarsze wzmianki o wsi pochodzą z XIV w. Jej właścicielem był wówczas Mościc ze Ściborza, wojewoda gniewkowski. Jego synem był Ścibor ze Ściborzyc herbu Ostoja (1347-1414) ? starosta brzeski, wojewoda siedmiogrodzki. Arystokrata polskiego pochodzenia w Królestwie Węgierskim. Był bliskim przyjacielem Zygmunta Luksemburskiego, późniejszego cesarza rzymskiego. Występował przeciwko królowi Władysławowi Jagielle, ponieważ jako stronnik Andegawenów został wypędzony ze starostwa brzeskiego. Ożeniony z Dobrochną Stęszewską, córką Sędziwoja z Szubina, wielkorządcy Polski w 1380 r. Miał braci: Marcina ? kanonika płockiego, Mikołaja Bydgoskiego ? kasztelana bydgoskiego, Andrzeja Podczaszego ? wojewodę treńczyńskiego i siostrę Zofię. W XVI w. część wsi należała do Jana Płonkowskiego herbu Pomian, a część do Macieja Talibowskiego herbu Nałęcz. W 2. połowie XIX w. majątek należał do Mielęckich. Pod koniec XIX w. wzniesiono tu, prawdopodobnie dla ówczesnego właściciela - Brzeskiego, obecny dwór. W okresie międzywojennym majątek był w dzierżawie, a właścicielką była mieszkająca w Nicei Helena Gąsiorowska. Po 2 wojnie światowej majątek znacjonalizowano, a w dworze utworzono mieszkania.
(Fragment dot. Ścibora - wikipedia, prawa do tekstu zastrzeżone - M.K.)

Opis

Dwór jest parterowym budynkiem nakrytym dwuspadowym dachem. Wzniesiony został na planie prostokąta, jest w całości podpiwniczony. W fasadzie pięcioosiowy, z piętrową wystawką zwieńczoną trójkątnym szczytem. Wejście poprzedzone jest obszernym tarasem i schodami. W elewacji ogrodowej przed wejściem znajduje się weranda, również poprzedzona schodami. Do północnego szczytu dostawiona jest lekko klasycyzująca, parterowa przybudówka z dodatkowym wejściem i zewnętrznym zejściem do piwnic.

Park

Park z XIX w. o powierzchni około 2,5 ha. Spore połacie drzewostanu zostały tu wykarczowane, niemniej jednak park nadal stanowi cenne skupisko starych drzew. W jego północnej części znajduje się dawny śródparkowy staw.

Inne

Zabudowania gospodarcze z pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa3 lata i 8 miesięcy temu
Na zdjęciu archiwalnym oczywiście wojewoda siedmiogrodzki i starosta brzeski - Ścibor ze Ściborzyc h. Ostoja.