Skatalogowanych zabytków: 11198
Zarejestruj się
Miniatura Szubin
zdjęcie Marek Kujawa 2010
Miniatura SzubinMiniatura SzubinMiniatura SzubinMiniatura Szubin

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.0122, 17.7387

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Szubin

Schubin, 1941?1945 Altburgund

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Szubin
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z 4 ćw. XIX w.
Historia miasta i jego kolejnych właścicieli opisana jest szczegółowo w historii szubińskiego zamku. W XIX w., gdy zamek utracił swą reprezentacyjną i mieszkalną funkcję stał się domem dla zarządców. Wybudowano wówczas nowy obiekt, który miał pełnić funkcję nowej siedziby szlacheckiej. Jednymi z właścicieli na pocz. XIX w. byli Hieronim Michał Baranowski z Baranowa herbu Jastrzębiec i Kordula Tekla Antonina Goetzendorf - Grabowska z Grabowa herbu Zbiświcz, dziedzice Szubina i Grocholina. Z tego związku pochodziło dwóch synów: Apolinary i Izydor Maurycy Ludwik. Prawdopodobnie to dla Baranowskich wzniesiono na terenie Szubina - wsi obecny dwór. W 1926 r. majątek ten liczył 645,26 ha. Na jego areał składało się 320,9 ha ziem uprawnych, 271,8 ha łąk i pastwisk, 28,18 ha lasów oraz 7,35 ha wód. Jego właścicielką była Else Rosen. Majątek przynosił czysty dochód gruntowy w wysokości 1409 talarów. Należał do niego także browar. Zachował się tu dawny dwór, obecnie na terenie miasteczka. Po 2 wojnie światowej majątek znacjonalizowano a budynek dworu został przejęty na potrzeby miasta. Na terenie Szubina znajdował się też majątek należący do Kościoła Katolickiego będący pod zarządem Wojciecha Domagały. Liczył 138 ha, w tym 70,5 ha ziem uprawnych, 35 ha łak i pastwisk, 15 ha lasów i przynosił czysty dochód gruntowy w wysokości 557 talarów. Po wojnie prawdopodobnie powrócił do KK.

Źródła:
Księga Adresowa Gospodarstw Rolnych Woj. Poznańskiego 1926
Teki Dworzaczka
Wielka genealogia Minakowskiego
Prawa zastrzeżone (M.K.)Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Budynek piętrowy, z oficynami, wybudowany na planie wydłużonego prostokąta i nakryty dwuspadowym dachem. W elewacji ogrodowej posiada obszerny taras, a we frontowej schody ujęte tralkową balustradą. Na skutek remontów pozbawiony został cech stylowych. Elewacja posiadała drobny detal architektoniczny, być może po obecnym remoncie zostanie przywrócony jego pierwotny wygląd.

Park

Park z XIX w. o pow. 3,08 ha, w tym wody zajmują 1,48 ha. Park jak na miejskie warunki zaniedbany. Jego centralnym elementem jest staw z wyspą. Drzewostan znacznie przerzedzony. Sądząc po rozmiarach pni z parku wycięto okazy o obwodach 3-4 m.

Inne

Obora i browar - słodownia z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.