Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Szadłowice
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura SzadłowiceMiniatura Szadłowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTymoteusz Słowikowski

Szadłowice

Schadlowitz (1943?1945 Greutingen)

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Gniewkowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Dwór z 1880 r.
Dawna nazwa wsi brzmiała Sawłowice. Jest jedną z najstarszych wsi na Kujawach Zachodnich. Wzmianki pochodzące z 1228 r. mówią, że Konrad Mazowiecki nadał Sawłowice braciom dobrzyńskim. Kolejne pisane wzmianki pochodzą z 1282 r., kiedy to Mikołaj - kasztelan wiski i inowrocławski podarował wieś biskupom włocławskim. Była ich własnością po sekularyzacji, tj. do około połowy XIX w., kiedy to została wcielona do domeny inowrocławskiej. Jednym z właścicieli majątku w XIX w. był Amadeus Schwarz, a później w okresie międzywojennym Karol Donimirski (1878-1958) syn Wiktora Donimirskiego (1852-1898) i Józefy Donimirskiej z d. Sampławskiej. Po 2 wojnie światowej majątek znacjonalizowano i został własnością Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Szadłowicach, potem Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Bydgoszczy, a obecnie pozostaje w rękach prywatnych.

Opis

Budynek parterowy, wybudowany na planie prostokąta, z wysokim dwuspadowym dachem mieszczącym mieszkalne poddasze. W osi znajduje się znaczny ryzalit z piętrową wystawką, zawierający wejście do dworu. Po bokach dworu znajdują się mieszkalne oficyny. W elewacji ogrodowej znajduje się również piętrowa wystawka dachowa. Po bokach wystawek umieszczone są symetrycznie po dwie lukarny.

Park

Park z końca XIX w. o pow. około 1,5ha, niegdyś dwukrotnie większy. Park jest zadbany, o czytelnej kompozycji przestrzennej. Cenny starodrzew reprezentują typowe parkowe gatunki liściaste: lipy drobnolistne, wiązy, klony jawory, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe oraz iglaki. Na szczególną uwagę zasługują okazy pomnikowe: dąb szypułkowy odmiany piramidalnej o obw. w pierśnicy 330cm, platan klonolistny o obw. 280cm oraz cis w formie krzewiastej.

Inne

Kuźnia z 1910 r.
Stelmacharnia z pocz. XX w
Zabudowania folwarczne z pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Mirosław Wrzos13 lat i 4 miesiące temu
Za dawnych czasów było tam przedszkole i ja tam byłem przedszkolakiem.