Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Sułkowo
2010, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura SułkowoMiniatura Sułkowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Sułkowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Lubraniec
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z ok. 1890 r. nr rej.: 138/A z 27.07.1984

Stan obecny

Własność prywatna. Właścicielem jest Muran Hübenthal.

Historia

Dwór z ok. 1890 r.
Wieś w średniowieczu należała do kompleksu grodzisk leżących nad rzeką Zgłowiączką. Stanowiła siedzibę właścicieli Sułkowa - Korabitów Sułkowskich (w 1489 r. byli oni właścicielami Sułkowa Wielkiego i Małego ? Sułkówka). W posiadaniu Sułkowskich znajdowała się prawdopodobnie do końca XVII w. W XVIII w. była własnością Wodzińskich, a w XIX w. Bnińskich. Około 1890 r. wzniesiono tu dla Józefa Bnińskiego obecny dwór, następnie został on przebudowany na pocz. XX w. Po 1945 r. majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. Dwór został wyremontowany w 1963 r., a obecnie jest własnością prywatną (?).

Opis

Dwór eklektyczny o cechach klasycyzujących, architekturą zbliżony do willi włoskiej. Zwrócony frontem ku zach. Murowany z cegły i otynkowany. Parterowy, z piętrowymi skrzydłami bocznymi, wysoko podpiwniczony. Część środkowa jest czteroosiowa, poprzedzona portykiem o półkoliście zamkniętej arkadzie, do którego przylega loggia na dwóch kolumnach. Skrzydła są nieznacznie zryzalitowane, jednoosiowe, południowy posiada półkolisty występ do wysokości piętra. Dachy są dwu, i czterospadowe. Wnętrza wyróżniają się niespotykanym bogactwem detalu, użytego do ich wystroju. W sieni zastosowano wszystkie elementy porządku jońskiego w dość monumentalnym układzie. Na wprost wejścia ustawiono przy ścianach pilastry i kolumny jońskie, które wydzielają przestrzeń korytarza i obramowują umieszczoną w ścianie międzytraktowej trzydrzwiową ścianę wnękową, z ukrytym przejściem do jadalni. Po obu stronach holu znajdują się wejścia: po prawej do pokoju dziennego, po lewej do gabinetu.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w. o pow. około 2,5 ha, z zachowanym starodrzewem. Zaniedbany, o zatartej kompozycji przestrzennej.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa12 lat i 3 miesiące temu
Nie mam pojęcia, skąd we wcześniejszym opisie wzięło się egzotyczne nazwisko właściciela prywatnego. Zostawiłem, a nuż się zgadza... Natomiast sądzę, że obiekt podlega pod lokalną Jednostkę Samorządu Terytorialnego i zamieszkują go rodziny wynajmujące mieszkania.
Andrzej Wójtowicz10 lat i 11 miesięcy temu
Dwór obecnie opuszczony i niestety niszczeje.
Piotr van Rij5 lat i 2 miesiące temu
Ten dwór razem z parkiem o 49 ha byl wlasnoscia mojego pradziadka. Nazywal sie Gustaw Stefan Szczawinski. (1874-1937). Dwór byl w rekach rodziny od ok. 1904 (palac byl prezentem slubnym) do 1945 (upanstwowiony). Pózniej odziskany (ok. 1959) i sprzedany (ok. 1963) prywatnej osobie. Nazwisko Hübenthal zgadza sie, to Polka która wysla za Niemca, miala ok. 8 dzieci. W 1990 i 2005 bylismy tam i rozmawialismy z nimi. Juz w 1990 chcieli sprzedac ten dwór, za 250.000 dolarów. Nie mieli wystarczajace srodki zeby zrobic generalny remont. Jednak w 2005 r. palac byl w podobnym stanie jak w 1990 r., nie pogorszyl sie. Nie wiem jaka jest sytuacja obecna. Moze ktos inny wie wiecej?
Sławek Wosin4 lata i 10 miesięcy temu
W XIX wieku Sułkowo należało do rodziny Wodzińskich i Bnińskich. W Sułkowie dzieciństwo spędziła Maria Wodzińska - muza Fryderyka Chopina i Juliusza Słowackiego. Dwór wybudowano około roku 1890. Pod koniec XIX wieku, gdy dwór i folwark Sułkowo dzierżawił Augustyn Świątkowski na polach w okolicy dworu odkryto grobowiec z 40 urnami. W 1918 roku dwór i część folwarku kupił od Tomasza Dąbrowskiego i Anieli hr. Bnińskiej inż. Gustaw Stefan Szczawiński ( dyrektor w fabryce Bohma, działacz społeczny, wydawca i redaktor Przeglądu Społecznego, autor libretta do opery „Maria” Henryka Melcera Szczawińskiego, brat działaczki oświatowej Jadwigi Szczawińskiej Dawidowej i zasłużonej lekarki Wandy Szczawińskiej, szwagier kompozytora Henryka Melcera-Szczawińskiego, wuj pisarki Wandy Melcer). Dwór i folwark na życzenia Gustawa Stefana Szczawińskiego nazwano Szczawin. Obecnie dwór jest w krytycznym stanie.
Piotr van Rij4 lata i 9 miesięcy temu
Czy ten zakup przez mojego pradziadka Gustawa Szczawinskiego byl naprade w 1918 r.? W rodzinie zawsze mówiono ze to byl prezent slubny (Gustaw Szczawinski-Karolina Rabowska). Czyli to by bylo w 1904 r.
Co bylo z tym dworem w okresie 1963-1990 r.? Czy tam byla szkola podstawowa?
Dlaczego Gmina Lubraniec nie zajela sie tym dworem, jako jeden z zabytków tej Gminy?
Sławek Wosin4 lata i 9 miesięcy temu
Możliwe ,że przed 1918 r Szczawińscy dzierżawili Sułkowo.Na podstawie aktu notarialnego spisanego mogę z całą pewnością stwierdzić ,że Gustaw Stefan Szczawiński kupił dwór i folwark w 1918. Gustaw Stefan Szczawiński wyraził życzenie ,aby dwór i folwark nosił nazwę Szczawin.W tym samym czasie kupił suszarnie cykorii w pobliskim Siemnówku.Pan Szczawiński był osobą szanowaną i lubianą wśród okolicznej ludności. Po wojnie dwór był siedzibą gminy i potem była szkoła podstawowa.Rodzina Szczawińskich sprzedała dwór chyba na poczatku lat siedemdziesiątych prywatnej osobie a po kilkunastu latach dwór znów sprzedano.Gmina nie zajęła się zabytkiem - prawdobodnie dlatego ,że dwór jest własnością prywatną.Szkoda, bardzo szkoda bo to piękny zabytek i wspaniała historia.
Amadeusz Majtka4 lata temu
Obiekt jest aktualnie na sprzedaż
wilsons.pl/oferta/sprzedaz-dzialka/sulkowo/lubraniec/wil946126844/
Marta Lisota3 lata i 6 miesięcy temu
W tym roku dwór został sprzedany i zaczyna być remontowany