Skatalogowanych zabytków: 11209
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kamieniec Ząbkowicki
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.5211, 16.881

Kamieniec Ząbkowicki

Kamenz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:ząbkowicki
Gmina:Kamieniec Ząbkowicki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 299/34/WŁ z 7.11.1989

Stan obecny

Własność Gminy, w dzierżawie osoby prywatnej do 2028 r.
Opuszczony.

Historia

Pałac zbudowany dla ks. Marianny Orańskiej, żony Fryderyka Henryka Albrechta Pruskiego, w latach 1836-1863 wg projektu Karla Friedricha Schinkla. Zakres prac był ogromny, gdyż jednocześnie budowano pałac, zabudowania gospodarcze, parki, tarasy, basen , mauzoleum itd. Powstała największa neogotycka rezydencja w Europie.
W 1945 roku Armia Czerwona obrabowała doszczętnie zamek i podpaliła nie pozwalając na gaszenie. - W 1985 roku obiekt wydzierżawił na 40 lat dr Włodzimierz Sobiech, który ratuje go przed zagładą. Pałac pokryto dachami, uzupełniono stropy, położono posadzki, wykonano wiele prac stolarskich i murarskich.
Dr. Włodzimierz Sobiech, zmarł w 2010 roku. Od tego czasu obiekt ulega dewastacji.

Opis

Budowla neogotycka wzniesiona na wysokim wzgórzu zakupionym w 1812 roku przez holenderską księżniczkę . Główna część założona na planie prostokąta o wymiarach 75 na 50 m, z wieżami w narożach. Zastosowano nietynkowaną cegłę klinkierową. Czterokondygnacyjny, skrzydła tworzą prostokątny wewnętrzny dziedziniec otoczony otwartymi arkadami. Wzniesiono też arkadowy westybul, łączący skrzydła pałacowe z klatką schodową. We wnętrzach Schinkel umieścił palmiaste sklepienia, wzorowane na malborskich.

Park

Park z aleją dojazdową.
Plan założenia ogrodowego opracował w 1858 roku J.P. Lenne-dyrektor ogrodów królewskich w Berlinie. Realizacja całości trwała do 1865 roku.

Inne

2 oficyny (stajnia, wozownia).
Ogród przypałacowy (tarasy, schody, fontanny).

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Beata Huk8 lat i 9 miesięcy temu
Pałac jest naprawdę piękny i ogromny. Byłam tam w 2003 r. Warty obejrzenia.
najpieknieszy palac ( stylizowany na zamek ) w Polsce ..............................obecnie w rekach gminy ,jest ciagle remontowany i udostepniany dla turystow. .....Kto nie byl niech żaluje, .......... Sledze ten obiekt od 10 lat i widze postepy prac. .po II wojnie swiatowej ruskie wojska wywiozly 120 wagonow na wschod, pozniej podpalili i stzrelali do wszystkiego przez pol roku . ,,,to prawda ze P Sobiech wpakowal milon zlotych i poddzwignąl obiekt. ...niestety obecne wladze gminy i przewodnicy PSIOCZA na Pana Sobiecha ,niby ze niewiele zrobil.... To nie jest prawda. co opowiadaja przewodnicy o palacu i o Sobiechu ...