Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Strzelce
zdjęcie Marek Kujawa 2009

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Strzelce
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Strzelce

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:mogileński
Gmina:Mogilno
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania. Budynek po remoncie.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
Wieś Strzelce wcześniej należała do terenów obecnej wsi Lubieszewo, o której wzmianki pochodzą już ze 1155 r., z tzw. ?falsyfikatu mogileńskiego? który był aktem nadania 23 wsi dla klasztoru benedyktynów w Mogilnie. Wieś Strzelce powstała około 1580 r. i obejmuje tereny wschodniej części Lubieszewa. W 1580 r. w Strzelcach znajdował się młyn, 4 zagrody i 1 rzemieślnik. Po 1793 r. wieś Strzelce została zajęta przez rząd pruski, który utworzył z niej domenę z osadami: Baba Mała i Wielka, Burgrabstwo, Bystrzyca i Chałupska. Pod koniec XIX w. wieś należała do powiatu mogilnickiego i dekanatu żnińskiego. Wśród właścicieli wymieniana była rodzina Bąk. Pod koniec XIX w. pani Bąk sprzedała majątek w celu parcelacji, za 108 tys. marek. We wsi znajdował się folwark, kościół i szkoła, a obecny dwór wzniesiono tu na pocz. XX w. Wśród przedwojennych właścicieli wymienia się Watta-Skrzydlewskich, następnie dobrami należącymi do Skarbu Państwa zarządzali Pętkowscy i Maria Luwańska z Woli Kożuszkowej, która doprowadziła majętność do rozkwitu. W tamtym czasie oprócz ogrodu i parku była tu również ptaszarnia. Więcej o Woli Kożuszkowej i lwach na Kujawach proszę szukać na blogach p. Mariana Przybylskiego ze Strzelna.
link: http://strzelno3.bloog.pl/?ticaid=6fb81

Opis

Budynek wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły na wysokiej kamiennej podmurówce i podpiwniczony. Składa się z dwóch zasadniczych brył, od wschodu parterowej, a od zach. piętrowej, nakrytych dwuspadowymi dachami mansardowymi, krytymi dachówką. Piętrową część akcentują w obu elewacjach znaczne ryzality, zwieńczone trójkątnie.

Park

Park z XIX w. o powierzchni około 0,5 ha. Reszta parkowego drzewostanu została wykarczowana i zamieniona na pole uprawne.

Inne

Spichlerz.
Kościół drewniany z 1. poł. XVII w.
Dzwonnica drewniana z XVIII w.
Stanowisko archeologiczne - groby z okresu kultury iwieńskiej.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa11 lat i 5 miesięcy temu
Na zdjęciu archiwalnym Maria Luwańska z jednym z lwów sprowadzonych do Woli Kożuszkowej przez ówczesnego właściciela, Pętkowskiego. Fotografia pochodzi z blogu znanego regionalisty ze Strzelna, pana Mariana Przybylskiego.
Lew na zdjęciu, imieniem Simba, był łagodny jak baranek, pieszczotliwie zwany przez miejscową ludność jako "cymbał".