Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Steklin
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura SteklinMiniatura SteklinMiniatura SteklinMiniatura Steklin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Joanna MojaformaAndrzej MMarek Kujawa

Steklin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:toruński
Gmina:Czernikowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z poł. XIX w., nr rej.: 250/A z 11.01.1988

Stan obecny

Własność Skarb Państwa, w dzierżawie.

Historia

Gród w Steklinie po raz pierwszy był wzmiankowany w 1065 r. W drugiej połowie XII w. funkcjonowała podgrodowa osada, która mogła dać początek wsi. Przed 1335 r. wieś była własnością Krzyżaków. Steklin jest gniazdem rodowym Steklińskich herbu Ogończyk. Już w XVI w. wieś dziedziczona była przez wiele rodzin. Według dokumentów, w 1686 r. istniał tu skromny dwór. Obecnie istniejący budynek wybudowano dla rodziny Zielińskich herbu Świnka około połowy XIX w. Na początku XX w. Steklin wykupują w całości Linowscy i są jego właścicielami aż do wybuchu II Wojny Światowej, kiedy majątek przejęli Niemcy. W 1945 r. całość dóbr przejęta została przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie. Dwór przeszedł remonty i prace adaptacyjne w latach 1952, 1966, 1976. Mimo tego układ wnętrz jest dalej czytelny. Zespół dworski w Steklinie jest jednym z najlepiej zachowanych i najmniej przekształconych majątków w woj. Kujawsko-Pomorskim. Obecnie jest własnością Stacji Hodowli Roślin Ogrodniczych.

Opis

Późnoklasycystyczny dwór z poł. XIX w. Wybudowany na planie prostokąta o stosunku boków 1 : 2, posiada obustronny ryzalit na dłuższej osi. Budynek jest murowany, parterowy z dwukondygnacyjną częścią środkową oraz pełnym podpiwniczeniem. Front budynku skierowany jest na południowy wschód. Środkowa część dworu przykryta jest niskim dachem dwuspadowym, parterowe części niskimi dachami trójpołaciowymi. Elewacja frontowa jest symetryczna, jedenastoosiowa z pięcioosiowym ryzalitem zakończonym naczółkiem. Ściany ryzalitu są regularnie boniowane. Elewacja ogrodowa, tak samo jak frontowa, jest symetryczna, posiada trzyosiowy ryzalit umieszczony centralnie. Ściany ryzalitu są zaokrąglone. Przed ryzalitem mieści się taras oraz wysokie schody w kształcie litery ?T? prowadzące do parku. Boczna elewacja skierowana na południowy-zachód jest czteroosiowa i posiada dwa okna, dwie blendy okienne oraz drzwi do piwnicy. Boczna elewacja skierowana na północny-wschód jest trzy osiowa, z dwoma oknami umieszczonymi skrajnie oraz z centralnie umieszczonymi drzwiami prowadzącymi do pomieszczeń na parterze.

Wnętrze dworu w Steklinie prezentuje zmodyfikowany wariant dworu rozplanowanego osiowo z ryzalitem środkowym. Wnętrze dwutraktowe z wąskim korytarzem międzytraktowym obejmującym wschodnią i środkową część dworu. W całym dworze można mówić o dwóch osiowych ciągach komunikacyjnych w układzie krzyżowym. Wszystkie pomieszczenia dworu połączone są ze sobą w układzie amfiladowym.

tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Park

Pozostałości parku z XIX w. o pow.. ok. 0,5 ha. Niegdyś park mógł liczyć ok. 2,8 ha, na co wskazuje analiza zdjęć satelitarnych. (Geoportal) (poprawki: MK).Inne

Murowany spichlerz z 1913 r.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa8 lat temu
Darku - nie wprowadzaj moich zmian w tym obiekcie!!! Okazuje się, że są tu dwa dwory. Ten drugi na razie pozostawmy w spokoju... Komentarz usuń. Pozdrawiam!