Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Smogulecka Wieś
2009, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Smogulecka WieśMiniatura Smogulecka WieśMiniatura Smogulecka WieśMiniatura Smogulecka WieśMiniatura Smogulecka WieśMiniatura Smogulecka WieśMiniatura Smogulecka Wieś

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Smogulecka Wieś
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTadeusz Hieronim ( tedesse ) RzepkaJoanna Mojaforma

Smogulecka Wieś

Gut Smogulsdorf, 1939-45 Kirschdorf

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Kcynia
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 188/A z 15.01.1986

Stan obecny

Własność Skarbu Państwa, w dzierżawie GR.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
W 1793 r. wieś była własnością Maksymiliana Mielżyńskiego - pisarza wielkiego koronnego, najwybitniejszego przedstawiciela rodu. Jego główna siedziba znajdowała się w Pawłowicach pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem. W Poznaniu wystawił okazałą budowlę zwaną Pałacem Mielżyńskich (dziś Dom Turysty PTTK). Późniejszymi gospodarzami Smoguleckiej Wsi byli Czarneccy i wreszcie Czapscy.. Na pocz. XIX w, Józef Napoleon Czapski i następnie Bogdan Franciszek Serwacy Hutten-Czapski h. Leliwa, (ur. 13 maja 1851r., zm. 7 września 1937 r. w Poznaniu) - polityk, rektor uczelni w Poznaniu, później członek Pruskiej Izby Panów i wiele in., za jego panowania, oprócz głównej rezydencji w Smogulcu.wybudowano tu obecny dwór. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa Polskiego, w 1950 r. przeprowadzono remont, który zatarł stylowe cechy architektoniczne dworu. W 1992 r. majątek trafił pod zarząd AWRSP, która przejęła ziemie, a w dworze utworzono mieszkania.
.
.

Opis

Dwór parterowy, wybudowany na planie prostokąta, kryty wysokim spadzistym dachem, w osi wejściowej umieszczone są wysokie schody. W obu elewacjach znajdują się piętrowe wystawki z trójkątnymi szczytami.

Park

Park krajobrazowy z 2 poł. XIX w. o pow. 2,41ha, który rozciąga się na północ od dworu. Na południe od dworu znajduje się duży staw, okolony topolami. Starodrzew tworzą typowe parkowe gatunki, głównie jesiony wyniosłe, dęby, buki i lipy drobnolistne.

Inne

Obora, stodoła oraz spichlerz z przełomu XIX i XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa12 lat i 8 miesięcy temu
Na zdjęciu archiwalnym: Bogdan Czapski (we fraku) z rektorami UW i PW w Smogulcu, 13 maja 1931 r., drugi od lewej to Emeryk August Hutten - Czapski
Własność prywatna. Nie zanosi się na remont.