Sikorowo
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór
Stan obecny
Mieszkania prywatneHistoria
Dwór z końca XIX w.Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1250 r. gdy była ona własnością kapituły włocławskiej. W 1489 r. stała się własnością biskupa kujawskiego, aby w poł. XVI w. wrócić w skład dóbr włocławskich. Na liście późniejszych właścicieli wymieniany jest Ferdinand Goetz, Johann Mittelstadt (1820 r.), rodzina Mańskich (od 1848 r.), Józef Mański i następnie Stefan Jełowicki (1920 r.). Za jego rządów gospodarka przeżywała rozkwit, majątek liczył ok. 600ha gruntów, posiadał własną kolejkę, nowoczesne maszyny. Gospodarstwo posiadało zarodową oborę, hodowlę owiec karakułowych, chmielarnię itd. We dworze właściciel zgromadził kolekcję pamiątek, uratowanych z rodzinnej rezydencji wołyńskiej - Orzmina. Liczne portrety Jełowickich były dziełami Wojciecha Kossaka.
W czasie wojny, w 1944 r. majętność przejęła Komisja Rzeszy do Umacniania Niemieckiej Narodowości. W 1946 r. z chwilą przejęcia przez Skarb Państwa Polskiego użytkownikiem zostało PGR.
Opis
Dwór piętrowy, z dobudowanymi w okresie międzywojennym skrzydłami. Na skutek remontów pozbawiony cech stylowych.Park
Park z XIX w. z którego pozostały znikome ilości drzew. Są to głównie kasztanowce białe, jesiony wyniosłe, brzozy brodawkowate, oraz topole czarne i białe, skupione wzdłuż południowej granicy, oraz przed elewacją frontową dworu. W zachodniej części parku utworzono boisko sportowe obsadzone młodymi topolami, staw został zasypany, a część parku zamieniono na działki dla pracowników PGR.Inne
Magazyn zbożowy z końca XIX w.tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.