Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Bobolice
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura BoboliceMiniatura BoboliceMiniatura BoboliceMiniatura BoboliceMiniatura BoboliceMiniatura BoboliceMiniatura BoboliceMiniatura BoboliceMiniatura BoboliceMiniatura BoboliceMiniatura BoboliceMiniatura BoboliceMiniatura Bobolice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Bobolice
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerAndrzej SzymańskiJoanna Kwoka

Bobolice

Schraebsdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:ząbkowicki
Gmina:Ząbkowice Śląskie
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XVII, XIX w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 1830 z 8.10.1966
Park:nr rej.: 756/WŁ z 8.11.1980

Stan obecny

Po 2WŚ stacjonowały w nim wojska radzieckie, które bezskutecznie próbowały wywieźć zbiory do Leningradu. W niejasny do dzisiaj sposób w sierpniu 1947 r. transport ten został przejęty przez Polaków . W historii powojennej pałac był dwukrotnie remontowany.Obecnie w pałacu mieści się lokalna biblioteka. , przedszkole i prywatna firma . Obiekt z 800 m. kw. Powierzchni użytkowej - jest w gestii AWNR - i wystawiany do sprzedaży - ostatnio za ok 600tys. pln .

Historia

Pałac w Bobolicach został zbudowany w 1615 r. na założeniach renesansowego dworu dla rodziny von Mettich wokół czworobocznego dziedzińca arkadowego. Przebudowa nastąpiła już w 1696 r. - wprowadziła elementy barokowe , a w 1888 przeprowadzono restaurację dla Ludwika von Strachwitz .

Opis

Czteroskrzydłowa budowla założona została wokół wewnętrznego dziedzińca , Murowany, ze skrzydłami półtoratraktowymi z korytarzem komunikacyjnym, dwu- i trzykondygnacyjnych, nakrytych dachami dwuspadowymi ze szczytami o wolutowych spływach i czworoboczną wieżą zwieńczoną cebulastym hełmem z latarnią. Wjazd na dziedziniec przez sklepioną sień przelotową akcentuje podwyższony ryzalit ujęty boniowanymi lizenami. Dawniej dziedziniec otaczały krużganki, dziś częściowo zamurowane . W pałacu, remontowanym w latach 1961-1978, zachowały się na parterze wnętrza ze sklepieniami kolebkowymi z lunetami, na elewacjach zaś szereg renesansowych obramień okiennych i kamiennych portali . W przyziemiu skrzydła północnego i zachodniego przesklepione przejazdy zdobią kartusze herbowe rodzin von Strachwitz, von Vogt i von Saurma.

Park

Do pałacu przylega zaniedbany park krajobrazowy i dawny ogród z oczkiem wodnym oraz alejami lipowymi i kasztanowymi.

Inne

W Rejestrze Zabytków obiekt ów figuruje jako zespół zamkowy ?? z parkiem ...
Ewidentna pomyłka ! Nie posiada żadnych cech fortyfikacji !!

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.