Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Runowo Krajeńskie
Pałac w 1932 roku, zdjęcie Alojzy Nowak
Miniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo KrajeńskieMiniatura Runowo Krajeńskie

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Runowo Krajeńskie

Runowo Krajeńskie

Runowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:sępoleński
Gmina:Więcbork
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 108/A z 26.04.1984

Stan obecny

Ruiny.
W dawnych zabudowaniach dworskich i stajniach urządzony jest hotel i restauracja. Odbywają się tu m.in. coniedzielne obiady szlacheckie.

Historia

Pałac z 1595 roku, przebudowywany. Spalony w 1945 roku.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z roku 1325, gdzie jako właścicieli Runowa wymienia się Cystersów Koronowskich z Byszewa, zaś od XVI w. rodzinę Orzelskich herbu \\\"Dryja\\\". Na przełomie XVI i XVII w. Jan Orzelski (kasztelan rogoziński i starosta kościański) zbudował murowany, obszerny dwór renesansowy w miejsce dawnej budowli drewnianej (1595 r.). Park prawdopodobnie został założony w okresie budowy dworu.
Dwór został przebudowany w 1860 r. z inicjatywy ówczesnych właścicieli - rodziny von Bethmann-Hollweg. M.In. dobudowano wieżę zwieńczoną stożkowym dachem, oraz kolistymi wieżyczkami.
W okresie budowy pałacu park otrzymał dzisiejszy krajobrazowy charakter. Pałac został podpalony w 1945 roku przez cofające się wojska niemieckie i zrujnowany ostatecznie w latach powojennych. Po wojnie posiadłość, aż do roku 1997, była własnością państwową.
Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Opis

Renesansowy pałac, a raczej zamek obronny - o czym informuje tablica erekcyjna umieszczona na północnej ścianie pałacu.

Park

Park z przełomu XV/XVI w. z tego okresu pochodzą dwa dęby szypułkowe rosnące przy zachodniej granicy parku.
Obecny krajobrazowy wygląd park otrzymał w 2 poł. XIX w. Przy zakładaniu parku wykorzystano naturalne walory terenu, oraz dawny układ obwarowań ziemno - wodnych otaczających pałac. W otoczeniu pałacu do dziś znajduje się cenny drzewostan: pomnikowy buk strzępolistny, dęby szypułkowe o obw. 590 i 690cm, czy też jesion wyniosły o obw. w pierśnicy 340cm.
Wsch. część parku o charakterze krajobrazowym łączy się z lasem otaczającym Jezioro Runowskie.

Inne

Zabudowania gospodarcze.
Dom ogrodnika, zwany \\\"domkiem tyrolskim\\\"

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.