Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się
Miniatura Rucewo
2011, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura RucewoMiniatura RucewoMiniatura RucewoMiniatura RucewoMiniatura RucewoMiniatura RucewoMiniatura RucewoMiniatura RucewoMiniatura RucewoMiniatura RucewoMiniatura RucewoMiniatura RucewoMiniatura Rucewo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.9087, 18.1169

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTadeusz Hieronim ( tedesse ) RzepkaQuetzalcoatl Ehecatl

Rucewo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Złotniki Kujawskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A/295/1-2 z 30.12.1991

Stan obecny

Dwór w ruinie. Własność prywatna od 1990 r.

Historia

Dwór z XIX w.
Rucewo to niewielka wieś na Kujawach Zachodnich, położona 28 km na południe od Bydgoszczy i 15 km na północ od Inowrocławia, przy DK nr 246. W 1327 r. należała do Jana z Ruczowa, zięcia Wincentego ze Smogorzewa. W 1363 r. właścicielką była Ludka, wdowa po Janie. Około 1583 r. Rucewo należało do Racieskich i Niemojewskich. Ok. 1870 r. właścicielem majątku był Johan Riedel. Na jego terenie znajdował się dwór, cieplarnia, dom urzędnika na wyspie w parku, kuźnia, stodoła, stajnie i owczarnie. Do dzisiaj w ziemi są zakopane rury dostarczające ciepło do dawnych szklarni. W 1880 r. właścicielem Rucewa został Herman Heinrichsen. Następni właściciele to: 1883-1907 - Richard Fusa, 1907-1917 - Baungardt Reinhold, 1917-1926 - Emil Hecht i jego żona Eliza, 1926-1939 - Władysław Hoffman. Istniejące źródła datują powstanie dworu na poł. XIX w., natomiast wg respondentów jest on o wiele starszy (zakończenie budowy ok. 1736 r.) W czasie 2 wojny światowej gospodarował tu Ludolf von Alvensleiben, który zapisał się w pamięci mieszkańców bezwzględnością i okrucieństwem wobec pracowników dworskich pochodzenia polskiego. Po wojnie dwór został odebrany córkom Hofmana i przeznaczony na mieszkania. Budynki gospodarcze oraz parkan rozebrano. W latach 50- tych XX w. mieściło się tu również przedszkole, później mieszkania. Aż do poł. lat 80. w lewym skrzydle mieszkali p. Lipińscy. Ojciec p. Witka był stangretem u przedwojennych dziedziców i to jemu zawdzięczamy wiele informacji o majątku. Przez lata następowała powolna dewastacja obiektu. Ostatnia lokatorka, p. Rosińska wyprowadziła się z dworu na pocz. lat 90-tych. Od tego czasu był on systematycznie rozkradany na opał i materiały budowlane, aż do katastrofy w 1994 r. (?), kiedy to runął fronton budynku pogrzebując trójkę 14-latków.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł i badań terenowych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór eklektyczny. Budynek parterowy, łączący cechy szlacheckiego dworku z elementami charakterystycznymi dla magnackich siedzib, czyli: mansardowy dach, pseudobarokowy fronton, kolumnowy portyk osłaniający główne wejście. Budynek w całości posadowiony na piwnicach o sklepieniach kolebkowych. Na dachu w części ogrodowej posiadał taras widokowy. Elewację ogrodową poprzedzają szerokie schody ujęte murkami. Nie zachował się ani jeden element oryginalnej stolarki, w tym zabytkowe drzwi wejściowe z XIX w. które dotrwały tu do pocz. lat 90-tych.

Park

Park o pow. ok. 3,5 ha (obecnie niecały hektar) powstał przed 1850 r. Niestety brak starszych materiałów źródłowych o założeniu. Wydzielone były trzy prostokątne kwatery, które przylegały do dworu, trzy w kształcie trapezu zajmowały środkową część parku. Czwarta, nieregularna w części północnej. Wydzielone w ten sposób wnętrza pełniły rolę saloników zdobionych stawami i luźno rosnącymi drzewami. Zamknięty charakter parku podkreślało murowane ogrodzenie z trejażem. Obecnie dawny układ uległ całkowitemu zatarciu, na skutek niekontrolowanego wyrębu drzew i rozrastaniu się samosiejek drzew liściastych. Można się jeszcze dopatrzeć głównej alejki spacerowej i stawu z wyspą na której znajdują się ruiny domu ogrodnika. Do dworu prowadzi zabytkowa aleja lipowa.

Inne

Czworak i sześciorak z XIX w.
Budynki kolonii mieszkaniowej z przeł. XIX / XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Dariusz Kilijańskirok i 2 miesiące temu
Bardzo ładny opis tylko cena niepoprawna.
Cały zespół dworsko-parkowy można nabyć za 1 mln zł.
Quetzalcoatl Ehecatl8 miesięcy temu
Nigdzie w internecie nie ma informacji, iż obiekt jest wystawiony na sprzedaż za 1 mln zł. Z tego co pamiętam- w latach ubiegłych, widniały dwie informacje, iż obiekt był wystawiony na sprzedaż: Ad 1. Za 150-170 tyś (z tego co pamiętam, ale nie jestem dokładnie pewny). Ad 2. Za 200-250 tyś zł. (również dokładnej ceny nie pamiętam, lecz kojarzę, że w drugim ogłoszeniu cena była wyższa). Zatem, około ćwierć miliona, a milion- to jest różnica.
Marek Kujawa8 miesięcy temu
Jak Panów tak interesuje cena, to może najlepiej skontaktować się z Urzędem Gminy w Złotnikach Kujawskich? Oni zapewne są na bieżąco....
Quetzalcoatl Ehecatl8 miesięcy temu
Tak Panie Marku, można dowiedzieć się w GZK kto jest właścicielem itp. Nie ma problemu, kiedyś pytałem, tak. PS Może nie powinienem wyszczególniać w poście- podawanej ceny w ogłoszeniach, które były widoczne kilka lat temu. Jednak zaznaczyłem tym postem, że był jakiś widoczny ruch z tą nieruchomością. A bardzo smuci mnie i szkoda mi tego miejsca.
Marek Kujawa8 miesięcy temu
Mój wuj chciał to kupić w 1990 r., ale ostatecznie kupili jacyś panowie z W-wy. Narobili długów i do dzisiaj status formalny tej działki jest bardzo tajemniczy i dziwny. Nikt w gminie nie chciał ze mną na ten temat rozmawiać. Czas aby Państwo uchwaliło w końcu "dużą" ustawe reprywatyzacyjną i w takich przypadkach nacjonalizowało obiekt. Pozdrawiam!
Quetzalcoatl Ehecatl8 miesięcy temu
To bardzo szkoda, na pewno uratowalibyście Państwo zabytek. Bardzo szkoda. PS Ta Gmina jest specyficzna... delikatnie ujmując. Nie mam absolutnie dobrego zdania o GZK. Ale są tam trzy osoby, z którymi można na szczęście porozmawiać. Pamiętam, iż poprosiłem o informację w pokoju nr 11 u Pani M.P. o dane właścicieli i powiedziano mi, że urząd poda mi dane, ale muszę się zwrócić pisemnie i umotywować wniosek. Nie robiono problemu. Ale ja wtedy zrezygnowałem z braku czasu i innych rzeczy.
Quetzalcoatl Ehecatl8 miesięcy temu
Tutaj w okolicznych wsiach krążą takie informacje: 1. Że Dwór był hipotecznym zabezpieczeniem budowy salonu F***a w Inowrocławiu na ul. D*******j. 2. Że na remont Dworu zostały prawnie przyznane środki, jednak ktoś uciekł z tymi środkami i już się nie pojawił. 3. Że winę ponosi K*********r, ponieważ nie zgodził się na dach, który miał być pokryty eternitem. Ile w tym prawdy, to nie wiem, ale krążą takie informacje. Kluczem będzie znany nr KW, to wszystko będzie wiadome. PS Racja, taka ustawa uchroniłaby zabytek. Dodatkowo uważam, że powinien być tylko jeden właściciel, nigdy dwie osoby, ale to już nie mnie oceniać. Pozdrawiam!