Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Jerzmanowa
Karol Barsolis Turysta Kulturowy
Miniatura JerzmanowaMiniatura JerzmanowaMiniatura JerzmanowaMiniatura JerzmanowaMiniatura JerzmanowaMiniatura JerzmanowaMiniatura JerzmanowaMiniatura JerzmanowaMiniatura Jerzmanowa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.5945, 16.045

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekJerzy MrozekJoanna Kwoka

Jerzmanowa

Hermsdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:głogowski
Gmina:Jerzmanowa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XX
Obiekt:pałac, nr rej.: 168/318/L z 15.03.1961
Park:nr rej.: 563/L z 6.05.1980

Stan obecny

Po wojnie w pałacu były biura miejscowego PGR-u oraz przedszkole. A w okresie przejściowym został sprzedany.
Pałac do niedawna był własnością prywatną i nieco podupadał. Już ponad rok temu odkupiła go nasza Gmina no i zaczęli go remontować – na zdjęciach widać, że pałac ma nowy dach. Mają tam się mieścić instytucje gminne takie jak: ośrodek kultury, biblioteka, ośrodek pomocy społecznej itp. Na razie to wszyscy Wójta za tą decyzję krytykują – mówią że to wyrzucone pieniądze. Tą decyzję powinno się popierać, bo pałac będzie uratowany dla następnych pokoleń i przy okazji instytucje gminne przestaną się gnieździć po kątach.
Obecnie trwają prace remontowe i nikt tam nie mieszka.

Historia

Na miejscu pałacu stał niegdyś renesansowy dwór rodu von Knoblochsdorf, a później Hansa i Bernarda von Loss.Von Lossowie był właścicielem Jerzmanowej do końca XVI wieku. W kolejnych latach Jerzy von Mutschelnitz do1626 roku, a 1659 właścicielem był Adam von Rottenburg. W 1746 roku wieś przekazana zostaje przez króla Prus Fryderyka II ? Jerzemu i Heinrichowi von Sack, którzy posiadali ją do 1790 roku. Za ich bytności budynek zostaje przebudowany. W pałacu był zakwaterowany generał Marchand oraz marszałek Mortier książę Trewizy dowódca Młodej Gwardii. Miało to miejsce w 1808 roku podczas kampanii napoleońskiej.
Na koniec XIX wieku właścicielem jest Herman Moderow. Od 1910 do 1945 roku jest nim hrabia Stanisław Hoyos. Budynek, który dziś możemy oglądać wybudowani w pierwszej połowie XVIII wieku. W XIX wieku uległ przebudowie, a ostatni remont odbył się w 1964 roku.

Opis

Pałac jest czterokondygnacyjny z niewielkimi ryzalitami bocznymi. Posiada otwarte arkady w parterze wejściowego , które sprawiają, że budynek nie wygląda zbyt masywnie. Zachowały się bogate stiuki na sufitach.
Obok stoją budynki gospodarcze - spichlerz, stajnia i oficyny mieszkalne z pierwszej połowy XIX wieku.

Park

Malowniczy park z XVIII wieku, w którym możemy podziwiać fragment pierwotnie załozonej kompozycji geometrycznej. Niegdyś uroczo poprzecinanej kanałami wodnymi. Można było podziwiać także, dziś już nieistniejącą świątynię - altanę o antycznym wyglądzie. Podobna była do altany z parku w Głogowie oraz innej w Kurowie Małym.

Inne

Kościół p.w. Wszystkich Świętych z XIV w.
Autorem zdjęć z roku 2018, jest mój cioteczny bratanek Kacper Burda.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.