Skatalogowanych zabytków: 11309
Zarejestruj się
Miniatura Puzdrowiec
zdjęcie Marek Kujawa 2009

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Puzdrowiec

Puzdrowitz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Janowiec Wielkopolski
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania komunalne.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XV w., kiedy to należała do właścicieli Janowmłyna - późniejszego Janowca. W ciągu stuleci wieś miała wielu właścicieli. W 1788 r. posiadaczem Puzdrowca (i wielu innych dóbr) został Aleksander Moszczeński, zwolennik konstytucji 3 maja. Organizator sił zbrojnych powiatu gnieźnieńskiego w 1807 r., był do 1815 r. sędzią pokoju powiatu wągrowieckiego. Kolejnym właścicielem majątku oraz rodowego Brudzynia było któreś z jego dzieci: Józef, Wincenty i Mateusz, albo córka Prakseda. Ostatnim dziedzicem z rodu Moszczeńskich na Brudzyniu był Stefan, który w 1905 r. sprzedał majątek rycerski Puzdrowiec o areale 1000 mórg, Władysławowi Umbreit (Umbrecht) z Poznania, dla którego w 1915 r. wzniesiono obecny dwór. W 1926 r. majątek liczył 220 ha, w tym 197 ha ziem uprawnych. Właścicielem był w tamtym czasie Wawrzyn Umbreit. W latach 1939-1945 nazwę wsi zniemczono na Freienohl. Po 1946 r. majątek został przejęty na potrzeby dekretu PKWN, a w budynku dworu utworzono mieszkania. W latach 70-tych XX w. dwór został przebudowany.Opis

Dworek parterowy, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem, krytym eternitem. W fasadzie pięcioosiowy korpus główny, nad wejściem znajduje się niewielka pseudobarokowa wystawka. Poprzedzone jest ono drewnianym gankiem, prawdopodobnie późniejszym. Do obydwu szczytów dostawione są parterowe, niegdyś dwuosiowe przybudówki.

Park

Pozostałości parku z pocz. XX w. o pow. około 1,2 ha. Obecnie po parku zostały porozrzucane grupki drzew, tworzące wraz z podszytem niewielkie skupienia. Reszta drzewostanu została wykarczowana i zamieniona na pola uprawne.

Inne

Zabudowania gospodarcze z pocz. XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.