Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Jeleniów
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura JeleniówMiniatura JeleniówMiniatura JeleniówMiniatura JeleniówMiniatura JeleniówMiniatura JeleniówMiniatura JeleniówMiniatura Jeleniów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jeleniów
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerMaciej Adamek

Jeleniów

Gellenau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Lewin Kłodzki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: A/956/327 z 3.11.1956
Park:nr rej.: 1002/WŁ z 29.03.1984

Stan obecny

Ruiny, własność prywatna - wystawiona do sprzedaży .

Historia

Pierwszy, jeszcze renesansowy dwór, został zbudowany w Jeleniowie w 2 poł. XVI w. Całości nadano barokowego charakteru w 1778r. , gdy tzw. klucz jeleniowski nabył hrabia von Multius. Wtedy też dwór przebudowano na trójskrzydłowy pałac. Wieżę, nawiązującą do włoskich wzorów, dobudował do skrzydła południowo-wschodniego Carl von Multius w XIX w. Pałac był znany dzięki brązowej rzeźbie jelenia, stojącej na dziedzińcu. Do pałacu przynależał folwark- okazałe zabudowania ustawione w kwadrat, wzniesione z cegły i kamienia z 1841r, stojące za rzeką płynącą niedaleko pałacu. Przerzucono nad nią niewielki most, obecnie zdewastowany. Po II wojnie światowej, rozebrano uszkodzone, środkowe skrzydło. Pomnik św. Wendelina skradziono. W latach 60. XX w. postawiono nową część środkową, ze szkła i betonu. W pałacu mieścił się ośrodek wypoczynkowo-sanatoryjny ?Żurawie?. Gdy na początku lat 90. XX w. obiekt przeszedł w prywatne ręce, opustoszał i został zdewastowany. Skrzydło południowo-zachodnie spłonęło w 2002r.

Opis

Barokowy pałac z XVIII w. Z oryginalnego założenia pałacowego pozostała tylko czterokondygnacyjna wieża. Na jej fasadzie widnieje herb Multiusów. Identyczny herb - przedstawiający konia stojącego dęba- znajduje się na szczycie pięknej, kutej bramy , prowadzącej ze wsi na tereny pałacowe.

Park

Park skomponowany po 1850 r. Pałac otaczał park ze stawem, pawilonem ogrodowym i sadem owocowym. W parku istniał pomnik św. Wendelina, będący wotum dziękczynnym za wygaśnięcie zarazy.

Inne

Częściowo zachowane zabudowania folwarczne, znajdujące się za rzeką, nieopodal budynku pałacu.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.