Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się
Miniatura Płomiany
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010
Miniatura Płomiany

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Płomiany

Plomen

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:lipnowski
Gmina:Dobrzyń nad Wisłą
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z pocz. XIX w., nr rej.: 224/A z 11.05.1987

Stan obecny

Własność prywatna rodziny Żychlińskich.
Obiekt wraz z parkiem został wystawiony na sprzedaż. Wszelkich informacji udziela
ANTONI ŻYCHLIŃSKI tel: 602 521 999

Historia

Dwór z pocz. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1306 r. Jednym z XIV-wiecznych właścicieli był Jan z Płomian, dowódca obrony Dobrzynia przed Krzyżakami w 1409 r. Dalej właścicielem wsi był syn Jana, Aleksy a później jego spadkobiercy sprzedali wieś Chełmickim. Od poł. XVIII w. właścicielem Płomian był syn Antoniego - Józef Chełmicki herbu Nałęcz, który przekazał wieś jednemu z synów - Onufremu. Ten dokupił jeszcze Malanowo, Turzę i Chalin. Onufry żonaty był z Teodozją, córką Józefa Cissowskiego z Radomina. To prawdopodobnie dla nich wzniesiono na początku XIX w. w Płomianach obecny dwór. Po śmierci Onufrego majątek otrzymał około 1815 r. syn - Adam Chełmicki a po śmierci tegoż w 1824 r. jego brat Sylwester. Jego żoną została Aniela Nałęcz, z którą miał dwóch synów: Antoniego i Henryka oraz córkę Teodorę. Sylwester zmarł w 1848 r. a kilka lat później dzieci dokonały podziału majątku. W 1876 r. zmarła Teodora zamężna z niejakim Jackowskim a po jej śmierci Chełmiccy ostatecznie utracili Płomiany. Jednym z kolejnych właścicieli (od 1874 r.) był Jan a następnie (od 1882 r.) Bronisław Pruski, który prowadził w majątku wyspecjalizowaną hodowlę owiec rasy ?merinoprekos?. Wychodował na drodze krzyżówek nową rasę, zwaną ?płomiańską?, oprócz tego hodował w majątku bydło. Był aktywnym działaczem społeczno ? gospodarczym. Nie miał potomstwa a majątek zapisał bratankowi Karolowi. Ten ukończył szkołę rolniczą w Czernichowie a później studia w Halle k. Lipska. Odziedziczył także majątki Dyblin i Złowody w których gospodarzył do swojej śmierci w 1919 r. Żonaty był ze Stanisławą Czaplicką, z którą miał córkę Wandę Agrypinę (1903-1985). Wanda zaślubiła Józefa Zygmunta Żychlińskiego h. Szeliga (1890-1939), z którym mieli pięcioro potomstwa: Barbarę, Teresę, Marię, Antoniego i Jerzego. Żychlińscy pozostawali w Płomianach do wybuchu 2. wojny światowej. Po wojnie w budynku prawdopodobnie mieściły się mieszkania, po 1945 r. został on rozbudowany o przybudówkę od południa, która jednakże została rozebrana.

Źródła:
Geoportal
Wikipedia
Genealogia Ziemiaństwa Ziemi Dobrzyńskiej XIX-XX wiek, Piotr Gałkowski
Artykuł H. Miłoszewskiego \\\"Niewielka ale wielce malownicza wieś\\\", Nowości, 28.09.2006 r.
Wielka Genealogia Minakowskiego
Prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór klasycystyczny, wzniesiony na planie prostokąta w dłuższej osi północ ? południe. Jest to parterowy budynek nakryty dachem naczółkowym krytym eternitem, mieszczącym użytkowe poddasze. Fasada dworu znajduje się od strony zachodniej, jest siedmioosiowa i posiada centralnie umieszczony czterokolumnowy portyk w wielkim porządku dźwigający trójkątny fronton. W wystawce dachowej na wysokości piętra znajduje się kolumnowy balkon z żeliwną balustradą.

Park

Park krajobrazowy z 1 poł. XIX w. o powierzchni ok. 3,5 ha. Zachował się tu dawny układ przestrzenny, kasztanowe aleje i 200-letni starodrzew. W jego płn. ? zachodniej części znajduje się spory staw.

Inne

Murowany spichlerz z ok. 1900 r.
Ruiny \"lodowni\" z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Zbigniew Pruski9 lat i miesiąc temu
W opisie błędnie podano, że Józef Żychliński ożenił się z Stanisławą Pruską wdową po Karolu Pruskim. W rzeczywistości Józef Żychliński ożenił się z Wandą Pruską, córką Karola i Stanisławy Pruskich .
Marek Kujawa7 lat i 4 miesiące temu
Ano tak. Jednak dzięki Markowi Minakowskiemu i Panu jakoś to poprawiliśmy!