Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Jedlinka
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura JedlinkaMiniatura Jedlinka

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jedlinka
Zdjęcie Bogdan Adler

Jedlinka

Tannhausen

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wałbrzyski
Gmina:Jedlina-Zdrój
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XVIII w., nr rej.: 686/WŁ z 27.01.1978

Stan obecny

Pałac znajduje się w rękach prywatnych i jest udostępniany zwiedzającym.
Jednocześnie prowadzone są prace remontowe, mające przywrócić pałacowi dawną świetność.

Zrekonstruowana została elewacja frontowa budynku, pozostała część czeka na odnowienie.
Północna oficyna jest w stanie ruiny, południowa wymaga przeprowadzenia prac remontowych.

Historia

Pałac wg projektu Carla Gottharda Langhansa z 1785 roku.

Jedlinka wzmiankowana była po raz pierwszy w XIII w., jako osada wchodząca w skład posiadłości księcia jaworsko-świdnickiego Bolka I. W miejscu obecnego pałacu usytuowany był zamek, powstały podobnie jak zamek w Grodnie i Rogowcu dla ochrony terenów przygranicznych. Na początku XVII w. w jego miejscu zbudowano dwór.

Pierwszym niezależnym właścicielem majątku Tannhausen został Heinrich von Kuhl. W latach 20. i 30. XVIII w. Tannhausen w rękach austriackiego generała Hansa Christopha barona von Seher - Thoss (1721- 1743) rozkwita. Jego żona, hrabina Charlotta Maximilliana z rodu von Pückler przyczynia się w tym czasie do powstania uzdrowiska Jedlina-Zdrój (Bad Charlottenbrunn). W okresie wojen śląskich toczonych w XVIII w. pałac wykorzystywany był na kwaterę wojsk obu stron. Po śmierci barona pałac wraz z uzdrowiskiem przechodzi na wiele lat w ręce rodziny von Pückler.

W roku 1861 pałac zostaje nabyty przez Carla Kristera, który nakazuje przebudowę barokowej posiadłości, w czasie której pałac zostaje rozebrany prawie do fundamentów. W jej wyniku powstaje klasycystyczny pałac urządzony z wielkim przepychem. Zostaje on wzbogacony o klasycyzującą elewację i doryckie portyki. Do roku 1862 do głównego budynku pałacowego dobudowano 2 skrzydła. W jednym z nich znajduje się browar, szynk i lokal taneczny, w drugim zaś część mieszkalna i reprezentacyjna.

W 1889 roku majątek nabywa Gustaw Böhm (1864-1933), rotmistrz w kawalerii pruskiej i jeszcze w tym samym roku rozpoczyna przebudowę wnętrz pałacu. Na pierwszym piętrze oddzielone zostają drewnianym neogotyckim przepierzeniem schody i sień, zmianie ulega sień, zaś w skrzydle północnym pojawiają się nowe urządzenia sanitarne oraz oświetlenie elektryczne. Z tego okresu pochodzi też secesyjny piec kaflowy w sali obok schodów.

Rok 1938, kiedy to pałac trafia w ręce Nationalsozialistische Volkswohlfahrt (NSV), czyli Narodowo-Socjalistycznej Ludowej Opiece Społecznej, otwiera nowy, mroczny etap w historii pałacu. Następnie do pałacu wprowadza się Śląska Wspólnota Przemysłowa nadzorująca budowę projektu RIESE (Olbrzym) w Górach Sowich, ta z kolei w kwietniu 1944 roku zostaje zastąpiona przez organizację TODT. W Tannhausen zlokalizowano filię obozu Gross Rossen, a na terenie dóbr pałacowych i folwarku istniał obóz jeniecki. W czasie wojny obiekt pałacowy był utajniony i nosił kryptonim "WILLA ERICA".
W latach powojennych pałac i inne zabudowania mocno ucierpiały. W pałacu funkcjonowało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, a następnie w latach 1948-1954 w Pałacu utworzono Dom Dziecka. Od 1967 roku pałac i oficyny użytkowane były przez Głuszyckie Zakłady Włókiennicze Przemysłu Terenowego "Piast" w Głuszycy, w latach 1976 - 1992 Zespół Pałacowy znajdował się w rękach rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej im. XXX-lecia Dolnego Śląska, a następnie całość majątku przejęła gmina. Obecnie pałac znajduje się w rękach prywatnych.

Opis

Budynek klasycystyczny.

Park

Park.

Inne

2 oficyny.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.