Skatalogowanych zabytków: 11141
Zarejestruj się
Miniatura Rybitwy
Zdjęcie Marek Kujawa 2011
Miniatura RybitwyMiniatura RybitwyMiniatura RybitwyMiniatura RybitwyMiniatura RybitwyMiniatura RybitwyMiniatura RybitwyMiniatura Rybitwy

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Rybitwy
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.8112, 18.1015

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTomasz MłynkowiakAdam Kucharski

Rybitwy

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Pakość
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Ruina. Gospodarzem jest UG w Pakości. Na zdjęciu dawny budynek. który mieścił mieszkania zarządców majątku.

Historia

Dwór z 2 poł. XIX w.
W 2. połowie XV w. dobra te należały do Janowskich z Janowca. Następnie miały wielu właścicieli, głównie z pobliskiej Pakości. W 1. połowie XVIII w. Rybitwy należały do Działyńskich. Od Marcina Działyńskiego, starosty nakielskiego wziął je w 1742 r. zastawem Franciszek Mieczkowski herbu Bończa - łowczy kowalski, kasztelan konarski kujawski. Około 1780 r. w Rybitwach wzmiankowany był Jakub Gliszczyński. W 1840 r. dobra te należały do rodziny Wolańskich. W 1884 r. Rybitwy zwane wówczas "Georgenburgiem" (od ówczesnego właściciela - Georga Freitaga) stanowiły dominium, obejmujące 495 ha ziemi ornej, cegielnię i pakoską cukrownię. Prawdopodobnie w tamtym czasie wzniesiono największe budowle założenia: pałac, budynki mieszkalne zarządców i zabudowania gospodarcze oraz murowane ogrodzenie wokół parku. Na teren założenia wjeżdżało się przez ogromne zamykane bramy, a rozpoczęcie i zakończenie pracy oznajmiane było biciem w dzwon zawieszony przy bramie zachodniej (wisiał on w wieżyczce bramnej widocznej na zdjęciu). Jeszcze w latach 60-tych XX w. istniała tu ponad drogą konstrukcja dawnej bramy. W 1926 r. właścicielem majątku o powierzchni 445 ha był Fryderyk Schreiber. Dochód gruntowy z majątku wynosił wówczas 3117 talarów. Pałac został spalony i rozebrany w 1945 r. Teren na którym stał został podzielony na działki i obecnie znajdują się tam domki jednorodzinne.

Opis

Dawny budynek pałacu był dwukondygnacyjny, składał się z kilku brył o zróżnicowanym kształcie i wysokości, nakrytych dachami wielospadowymi. Posiadał wieżę w płn.-zachodnim narożniku. O jego architekturze możemy mieć pojęcie na podstawie zachowanego obok niezwykłego budynku zarządców. Niestety obiekt ten jest w stanie grożącym zawaleniem.

Park

Park z 2 poł. XIX w. o pow. 8,27 ha. Zachowany jest w swoich dawnych granicach. Obecny właściciel uporządkował park i utrzymuje go w doskonałym stanie. Nadal jest tu aleja kasztanowa, wnętrza parkowe okolone kasztanowcami oraz trzy stawy rybne. Na uwagę zasługują pomniki przyrody: lipa drobnolistna o obw. w pierśnicy 280 cm, dąb szypułkowy o obw. 450 cm, jałowiec wirginijski o obw. 180 cm i topola czarna o obw. 570 cm. W miejscu gdzie stał pałac, obecnie znajdują się prywatne ogródki i domy jednorodzinne.

Inne

Budynek zarządców, mur. wraz z wieżyczką bramną z 2 poł. XIX w.
Budynek gospodarczy, szach., z 2 poł. XIX w.
Pozostałości murowanego ogrodzenia na płn. granicy parku, z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.