Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Ostrowo (cz.m.Janikowo)
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Ostrowo (cz.m.Janikowo)Miniatura Ostrowo (cz.m.Janikowo)

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7639, 18.0984

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Ostrowo (cz.m.Janikowo)

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Janikowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Własność prywatna. Na terenie dawnego folwarku istnieje gospodarstwo rolne, obecnie prawdopodobnie pod zarządem Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej, kierowanego przez posła Eugeniusza Kłopotka.

Historia

Pałac z 3. ćwierci XIX w.
Pierwsza wzmianka o Janikowie pochodzi z z 1427 r., z dokumentu króla Kazimierza IV Jagiellończyka. Była to wówczas wieś szlachecka. Jej północna część ? Ostrowo wzmiankowana była znacznie wcześniej, w 1362 r. W XVI w. właścicielami wsi byli m.in. Jana Ostrowski i Stanisław Podlewski. W XVII i XVIII w. należała ona do Kołudzkich. W XIX w. nastąpił gwałtowny rozwój Janikowa, spowodowany budową linii kolejowej oraz cukrowni. Od połowy XIX w. wieś była własnością rodziny Mittelstaedtów, dla których wzniesiono obecny pałac. W powojennej historii miejscowości przełomowym momentem było wybudowanie tu w 1950 r. największego w Polsce kombinatu sodowego. W 1962 r. Janikowo uzyskało prawa miejskie.

Opis

Pałac eklektyczny o cechach gotyckich i renesansowych. Jest to budynek parterowy z mieszkalnym poddaszem, nakryty dwuspadowym dachem. Wejściem zwrócony na wschód. Ozdobą budowli jest piętrowy ryzalit oraz trzykondygnacyjna narożna wieża zwieńczona ażurową loggią. Frontową stronę dworu akcentuje owalny podjazd oraz interesujący kolumnowy ganek.

Park

Park z 1. poł. XIX w. o powierzchni około 2 ha. Obecny starodrzew koncentruje się w zachodniej części założenia, pomiędzy pałacem a Jeziorem Pakoskim. Rośnie tu wiele okazów o rozmiarach zbliżonych do pomnikowych. Park w części przypałacowej jest czysty i zadbany.

Inne

Zabudowania gospodarcze i folwarczne z XIX i XX w.
Kościół późnogotycki, p.w. Św. Jana Chrzciciela z 1460 r., rozbudowany w 1840 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa11 lat i 4 miesiące temu
No to zrobiliśmy trochę porządku z Janikowem! Pozdrawiam!