Skatalogowanych zabytków: 11167
Zarejestruj się
Miniatura Ostrowo
2009, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura OstrowoMiniatura OstrowoMiniatura OstrowoMiniatura OstrowoMiniatura OstrowoMiniatura OstrowoMiniatura OstrowoMiniatura OstrowoMiniatura OstrowoMiniatura OstrowoMiniatura OstrowoMiniatura OstrowoMiniatura OstrowoMiniatura Ostrowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.5916, 18.3782

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaTomasz Młynkowiak

Ostrowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Kruszwica
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Własność prywatna. W trakcie remontu.

Historia

Pałac z poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1299 r. Wtedy to arcybiskup gnieźnieński Jakub odstąpił ją swemu bratankowi Piotrowi. W latach 1337-1357 dobra te należały do Stanisława z Ostrowia (sędziego kujawskiego), a w 1560 r. do Stanisława Święcickiego. W 1846 r. zbudowano tu dla Trzcińskich dwór, a w końcu XIX w. właścicielem był Józef Trzciński. Ostatnim właścicielem majątku był Juliusz Prandota - Trzciński (poseł do sejmu ustawodawczego, minister Dzielnicy Pruskiej) który rozbudował dwór w 1916 r. do postaci klasycystycznego pałacyku. Został zamordowany przez hitlerowców w nocy z 12 na 13-go września 1939 r.
Po wojnie aż do czasów obecnych mieścił się tu Dom Pomocy Społecznej. W 2010 r. pensjonariusze zostali stąd wyeksmitowani, gdyż potomkowie dawnych właścicieli rozpoczęli procedurę odzyskiwania obiektu.
Ciekawostką jest tu fakt porzuconej budowy nowego, pięknego Domu Pomocy Społecznej, który miał znajdować się zaledwie kilkaset metrów od pałacu. Od kilkunastu lat niewykończony obiekt stoi i niszczeje.

Opis

Pałac eklektyczny o cechach klasycystycznych. Po obu stronach korpusu głównego znajdują się dwa wydatne ryzality pokryte łamanym \\\\\\\"polskim dachem\\\\\\\". W osi wejściowej znajduje się okazały ganek, z filarami podtrzymującymi taras pierwszego piętra, z wystawką wykończoną wystawą dachową.

Park

Park krajobrazowy z końca XIX w. o pow. około 3ha (niegdyś 4ha). Do 2009 r. park był zadbany, posiadał czyste alejki i przystrzyżone trawniki, oraz czytelny układ komunikacyjny. Obecnie pomału zaczyna zarastać. Nadal rosną tu cenne, stare drzewa: lipy drobnolistne, wiązy polne, robinie akacjowe, oraz Iglaki reprezentowane przez świerki pospolite i srebrzyste, oraz modrzewie europejskie. Przy zachodniej granicy parku rosną stare drzewa, które pochodzą prawdopodobnie z okresu gdy istniał tu stary dwór.
Całe założenie znajduje się na terenie Nadgoplańskiego Parku Krajobrazowego.

Inne

Oficyna, obory oraz spichlerz.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.