Skatalogowanych zabytków: 11226
Zarejestruj się
Miniatura Obudno
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010
Miniatura ObudnoMiniatura ObudnoMiniatura ObudnoMiniatura Obudno

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Obudno
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.7701, 17.884

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaArkadiusz Antczak

Obudno

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:żniński
Gmina:Gąsawa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, poł. XIX, k. XIX w., nr rej.: 147/A z 15.06.1983

Stan obecny

Właściciel: Alta-Pol. Sp. z o.o. de Vries R.S.
Pałac w części zamieszkały.

Historia

Pałac z 1850 r.
Wieś Obudno znana jest od XIVw. Wśród właścicieli wymienia się Andrzeja Korytowskiego (1620 r.), Anastazego Lacheckiego, Ignacego Łyskowskiego (1820 r.), Sylwestra, a potem Michała Bieberstein - Paruszewskiego. (obecny pałac wybudował tu w 1850 r. Sylwester). oraz Franciszka Jarmułt - Mlickiego, który nabył majątek od rodziny w 1899 r. Zgromadził tu cenną kolekcję dzieł sztuki - "Śpiącą Venus" Baciarellego (ofiarowaną przez Stanisława Augusta Poniatowskiego), popiersia, rzeźby i obrazy, m.in. Eliasza, Wywiórskiego, Kossaka, Aksentowicza i in. Po śmierci Franciszka właścicielką została jego żona Kazimiera z Koszember - Łyskowskich Mlicka i gospodarowała tu do 1939 r. Jej ojciec Ignacy Koszember - Łyskowski był wybitnym działaczem społecznym w czasach niewoli na pomorzu i prezesem "Koła Polskiego" w Berlinie.
Kazimiera była dobrą gospodynią, jej majątek posiadał 960ha, a za ogrodnictwo dostała srebrny medal na wystawie w Poznaniu w 1925 r. Oprócz hodowli różnych odmian bydła istniała tu gorzelnia, która produkowała 50 tys litrów spirytusu rocznie, a pałac miał własną elektrownię. Wybudowano również kolejkę do majątku Mokre.
Po wojnie majątek znacjonalizowano i utworzono tu PGR.

Opis

Pałac w stylu renesansu włoskiego. Łączy w sobie elementy klasycyzujące, oraz neogotyckie. Zdobi go ośmioboczna wieża znajdująca się w południowo - zachodnim narożu budowli, oraz masywny ryzalit z oryginalnym, wgłębnym portykiem, nad którym znajduje się stiukowy kartusz z herbem "Rogala".

Park

Park z poł.XIX w., o pow. 3ha. Nadal możemy podziwiać tu aleje: modrzewiową, brzozową, leszczynową, świerkową, czy też grabową obiegającą dookoła założenie parkowe. Cenny starodrzew reprezentowany jest przez typowe parkowe gatunki. Spotkamy tu także gatunki egzotyczne, m.in. dwupniowe robinie akacjowe, oraz miłorzęby dwuklapowe, przypominające żywą skamielinę.

Inne

Spichlerze, gorzelnia oraz budynek wagi.
Zabytkowa brama wjazdowa z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jestem w szoku ,ze taki zaniedbany , pamiętam moje dzieciństwo spędzane zawsze w OBUDNIE. Był to piekny i zadbany pałac w którym mieściły sie biura PGR. Były to lata koniec 60 , a początek 70. W szkole w OBUDNIE mieszkała moja ciocia , która była kierownikiem szkoły ,Stefania MACIEJEWSKA.
Czy obiekt jest na sprzedaż?
Marek Kujawa9 lat temu
Ja niestety nie wiem. Tyle, że idzie wejść na teren obiektu, co kiedyś było utrudnione. Sprawia wrażenie, jakby już tam nikt nie mieszkał.
Paweł M9 lat temu
Podoba mi się ten Pałac ma swój charakter. Szkoda że popada w ruinę.
MARIA BYSTRZYŃSKA8 lat i 9 miesięcy temu
Pamietam ten piękny pałac i park. Często chodziłyśmy tam z mamą (Stefania Maciejewska), na piękne fiołki. Urocze alejki wspominam do dzisiaj. Minione lata! Ktoś powie "komuna", ale wtedy obiekt ten był zadbany i tentnił życiem, jak cała wioska. Byłam tam dwa lata temu, jest cicho, pusto i smutno.
Teresa Klejborowskarok i 7 miesięcy temu
Gdy zobaczyłam zdjęcia tego pałacu to zrobiło mi się smutno. Byłam w Obudnie kilka razy w latach siedemdziesiątych. Za czasów komuny, w pałacu, mieszkała moja ciocia, która była w PGR główną księgową. Pałac był wtedy w bardzo dobrym stanie, zadbany, odmalowany, bez "liszajów" na elewacji. SZOK ! :(
Krystyna Warachowska7 miesięcy temu
Ignacy Łyskowski z Mileszew ożenił się w 1855 roku z Antoniną z Paruszewskich (córka Sylwestra; ślub w kościele w Chomiąży Szlacheckiej 4. lutego 1855). Antonina wniosła Obudno w wianie ślubnym. Czyli Ignacy Łyskowski mógł figurować jako właściciel Obudna od roku 1855 do śmierci? w roku 1886. łyskowscy zamieszkali w majątku rodzinnym Łyskowskiego w Mileszewach. Tam urodziło im się 6 córek, z których najmłodsza była Kazimiera primo voto Sikorska secundo voto Mlicka. Antonina zmarła 20. kwietnia 1881 roku i jest pochowana w krypcie kościoła w Lembargu.