Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Nowa Zawada
Zdjęcie Barczes54 2012
Miniatura Nowa ZawadaMiniatura Nowa Zawada

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Nowa Zawada

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4761, 19.2924

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Czesław Baranowski

Nowa Zawada

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Baruchowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność spadkobierców przedwojennych właścicieli.

Historia

Pierwsza pisana wzmianka o wsi Zawada pochodzi z roku 1434. Właścicielem tych dóbr był wtedy Jan Piekarski herbu Rola. W rękach rodziny Piekarskich majątek pozostawał aż do początków XVIII w. Wiadomo iż około połowy XVIII w. w dobrach tych znajdował się dwór. Po Piekarskich właścicielami Zawady były m.in. rodziny: Ciechomskich, Tokarskich, Górskich herbu Boża Wola, Biskupskich, Koziorowskich, Podkulińskich. W 1927 roku dobra zakupił Henryk Święcicki herbu Jastrzębiec. Po II Wojnie Światowej majątek nie został objęty reformą rolną w związku ze zbyt małym areałem. Do dziś pozostaje on w rękach spadkobierców rodu Święcickich. Zachowany po dziś dzień dwór powstał około połowy XIX w. dla rodziny Górskich.

Opis

Klasycystyczny dwór z połowy XIX w. Budynek jest po przebudowie ,restauracji i rewitalizacji ,murowany, otynkowany, wybudowany na rzucie prostokąta, parterowy, nakryty dwuspadowym dachem z naczółkami , kryty blachodachówką . Do dworu dostawiona jest duża piętrowa oficyna. Elewacja frontowa jest siedmioosiowa z wysuniętym portykiem kolumnowym . Do elewacji ogrodowej dostawione są: skrzydło oraz oficyna. Wszystkie te elementy mają w sumie siedem osi. Elewacje boczne dworu są dwu i trzy osiowe. Całość pozbawiona jest w zasadzie zdobień poza stolarką okienną, gzymsem koronującym i lizenami. Wnętrze dworu jest dwutraktowe, Uległo ono jedynie niewielkim przekształceniom po II Wojnie Światowej zachowując właściwie swój pierwotny charakter.

Park

Przy dworze w Zawadzie znajduje się świetnie zachowany, 18 hektarowy kompleks parkowo-leśny. Początki tego parku sięgają połowy XIX w. Wśród starodrzewiu parkowego występują głównie: lipy, klony, buki, graby i dęby. Kompozycja parku jest dobrze zachowana i czytelna. Stan zdrowotny drzew jest w większości dobry lub bardzo dobry.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

Murowany budynek inwentarski z 2. poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.