Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Morsk
2012, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Morsk

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Morsk

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Świecie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna. Brak dostępu przez pilnie strzeżoną bramę, możliwe dojście do obiektu przez park.

Historia

Dwór z końca XIX w.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XV w. Jej wcześniejsze nazwy to: Morske w 1415 r. a w 1424 r. Moersky. Na przestrzeni wieków była wsią rolniczą i miała wielu właścicieli. W czasach zaboru pruskiego majątek znajdował się w rękach Niemców, dla których pod koniec XIX w. wzniesiono we wsi obecny dwór. Jej właścicielką była m.in. hrabina von Schwanenfeld. Po II wojnie światowej dobra przejął Skarb Państwa Polskiego a na terenie majątku prawdopodobnie utworzono PGR. Obecnie wyraźnie widać brak gospodarza, szczególnie dworu który znajduje się w złym stanie technicznym.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny. Budynek piętrowy z mezzaninem, podpiwniczony, nakryty płaskim dachem krytym papą, w całości podpiwniczony. W siedmioosiowej fasadzie trójosiowy nieznaczny ryzalit o wysokości trzech kondygnacji, zwieńczony trójkątnie. W elewacji ogrodowej zadaszony taras. Elewacje zdobione gzymsami i przyczółkami.

Park

Park z końca XIX w. Niegdyś kilkuhektarowy, obecnie cała środkowa część parku od północy jest wykarczowana. Ocalały starodrzew o pow. około 1,5 ha. We wnętrzu zaniedbany śródparkowy staw. Park jest dziki i zdewastowany, zarośnięty przez samosiewy krzewów i drzew liściastych. Założenie znajduje się na terenie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. Roztacza się tu wspaniały krajobraz na Dolinę Dolnej Wisły, który można obserwować z trasy dydaktycznej ?Góry Diabelce?. Na szczególną uwagę w parku zasługują rosnące tu pomniki przyrody: wiązy szypułkowe o obw. w pierśnicy 340 i 385 cm.

Inne

Zabudowania gospodarcze.
Pozostałości muru otaczającego park.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.