Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Modrakowo
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura Modrakowo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Modrakowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Mrocza
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Przedsiębiorstwo Rolno Przemysłowe Przem Rol sp. z o.o.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
Folwark wydzielony zapewne z gruntów wsi Kosowo powstał tu prawdopodobnie dopiero w XIX lub na pocz. XX w., gdyż nie istnieją wcześniejsze wzmianki o Modrakowie. Tereny te zwane dawniej jako Kossowo należały w późnym średniowieczu do Potulickich, później kolejno do: Andrzeja Grodzieńskiego, Wacława Zaremby z Kalinowy, który w 1 poł. XVI w. sprzedał dobra hrabiom Latalskim, właścicielom Łabiszyna. W XVII w. właścicielami Mroczy, Kossowa, okolic i wielu innych dóbr był możny ród Opalińskich a później Działyńskich. W poł. XVIII w. właścicielami ogromnych dóbr został ród Tuchołka a dalej Małachowscy i ks. Antoni Sułkowski. W 1782 r. Katarzyna z Działyńskich Małachowska sprzedała Mroczę wraz z okolicznymi ziemiami Adamowi Łodzia Ponińskiemu i tu urywają się zapiski o polskich właścicielach tych ziem. Pod koniec XIX w. dziedzicem Mroczy był Józef Pajzderski (1830-1902). Żonaty był z Ewą Pniewską herbu Jastrzębiec, z którą miał dwie córki. Prawdopodobnie dla nich wzniesiono w 1905 r. obecny dwór i założono malowniczo położony park krajobrazowy. Kolejny właściciel folwarku, Władysław Pajzderski, był zapewne dalszym krewnym Józefa. W 1926 r. pod jego zarządem majątek liczył 163 ha, w tym 123 ha ziem uprawnych, 25 ha łąk i pastwisk oraz 15 ha nieużytków. W skład jego majątku wchodziła też cześć Kosowa oraz Nawakówek leżący na terenie gminy Nakło. Sołtysem Kosowa był w tym czasie powstaniec wielkopolski, Zdzisław Pajzderski. Po wojnie w opisywanym folwarku powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne Modrakowo o powierzchni 730 ha, które wchodziło w skład kombinatu PGR w Mroczy. W 1991 r. po ustawowej likwidacji PGR-ów, grunty przeszły pod zarząd Agencji Nieruchomości Rolnych w Bydgoszczy. Obecnie dzierżawione są przez spółkę pracowniczą ?Przem- Rol?, która zajmuje się produkcją roślinną oraz hodowlą bydła.
Źródła:
Teki Dworzaczka
Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr LIII/72/10 - Plan rozwoju miejscowości Modrakowo
Prawa zastrzeżone (M.K.).


Opis

Dwór piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta, w całości podpiwniczony. Fasadą zwrócony na zachód, siedmioosiowy, bez szczególnych cech stylowych.

Park

Park z pocz. XX w. o pow. około 1,5 ha. Założenie położone jest na wzniesieniu i ograniczone od północy przepływającą rzeką Rokitką. W płn, części parku znajduje się staw zasilany wodami rzeczki.

Inne

Obora.
Zabudowania gospodarcze z XIX i XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.