Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Modlibórz
2010, zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura Modlibórz

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaCzesław Baranowski

Modlibórz

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:włocławski
Gmina:Lubień Kujawski
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna. Właścicielem jest Stefan Adamowicz.

Historia

Dwór z poł. XIX w.
Wieś w XVI w. była własnością rodziny Kłobskich, w XVIII w. Niedźwiedzkich, a w XIX w. należała do Racięckich. Dwór wybudowany został około poł. XIX w. prawdopodobnie na fundamentach wcześniejszego z XVIII w. W 1939 r. od strony ogrodowej dobudowano facjatkę. Po wojnie przejęty przez Skarb Państwa Polskiego i przeznaczony na mieszkania, remontowany w 1960 r.

Opis

Dwór o skromnych cechach klasycystycznych. Zwrócony frontem ku płd. Murowany z cegły, otynkowany. Parterowy z piętrowym ryzalitem, prostokątny z przybudówką dawnej kuchni przy elewacji tylnej. Układ wnętrza dwutraktowy z wejściem i sienią na osi. Elewacja frontowa dziewięcioosiowa, z trójosiowym ryzalitem, na piętrze którego balkon osłonięty daszkiem wspartym na czterech filarach. Ryzalit zwieńczony szczytem z półkolistym okienkiem. Dach naczółkowy kryty papą, w tylnej części drewniana facjatka.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego z poł. XIX w. o pow. około 0,8ha. Starodrzew skupiony jest wokół dużego stawu i w zach. części założenia. Park zaniedbany.

Inne

Rządcówka (1850 r.), gorzelnia, kaszarnia

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.