Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Milewko
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura MilewkoMiniatura MilewkoMiniatura MilewkoMiniatura MilewkoMiniatura MilewkoMiniatura MilewkoMiniatura MilewkoMiniatura Milewko

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.6818, 18.6888

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAgnieszka Dąbrowska

Milewko

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:świecki
Gmina:Nowe
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Dwór z 1815 r.
W XIII w. była to wieś rycerska zwana Mylewken, w XV w. stanowiła własnośc Dawida von der Mylwe, od 1448 r. Detryka von der Mylwe. W 1760 r. wieś zmieniła nazwę na Mieliwko, do 1772 r. były to dobra zakonne. Wśród dalszych właścicieli wymieniany jest m.in. Tuchołka (1772 r.), który w 1815 r. wybudował tu obecny dwór. Kolejnym właścicielem majątku był von Jagow, następnie Francuz Wilhelm Fournier (w poł. XIX w.) i Roderyk Fournier (1885 r.). Do 1919 r. wieś była własnością gminy Leśna Jania, zaś dzierżawcami - Warkentynowie. W czerwcu 1919 r. na mocy Traktatu Wersalskiego majątek przejęło Państwo Polskie. W 1924 r. po parcelacji, właścicielem tzw. "resztówki" został prof.dr. Zdzisław Ludkiewicz, następnie Stanisław Wyłupek i jego córka Lucyna Hajka.
Dwór przeszedł gruntowny remont w latach 50-tych XX w..

Opis

Dwór parterowy, kryty dwuspadowym dachem z użytkowym poddaszem i z piętrowym ryzalitem, z werandą i balkonem w części ogrodowej. Do południowego szczytu przylega parterowa przybudówka.

Park

Park krajobrazowy z pocz. XIX w. o pow. 6ha, zmodernizowany w końcu XIX w. przez Fourniera na podstawie projektu Georga Larrasa. Dostosowany został do istniejącej zabudowy i otoczenia. Wśród licznych gatunków drzew dominują tu klony pospolite, lipy drobnolistne i dęby szypułkowe, tworzące parkowe wnętrza i aleje. W okresie powojennym nastąpiła dewastacja parku, którą zatrzymał dopiero nowy właściciel w latach 50-tych. Usunięto suche drzewa i dokonano nowych nasadzeń, m.in. miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec i cypryśniki błotne. Obecny park zmienił swoje granice, staw śródparkowy stał się stawem śródpolnym, otoczonym topolami. Po dawnych alejach zostały jedynie szpalery, a drzewostan liczy ok. 200 drzew. Do okazów pomnikowych zaliczamy dwie lipy drobnolistne o obw. w pierśnicy 440cm.

Inne

Zabudowania gospodarcze

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.