Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Mechnacz
2015, zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.0208, 17.4877

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiMarek Kujawa

Mechnacz

Mechnatsch

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Kcynia
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 poł. XIX w., nr rej.: A/361/1-2 z 7.05.1993

Stan obecny

Własność prywatna. Właścicielem jest D. Kuberski.

Historia

Dwór z 1. poł. XIX w.
Na początku XVIII w. wieś należała do Piekarskich, od których nabył ją wraz z Dębogórą, Jankowem i Tupadłami Krystian Ewald Manteufel Kiełpiński. Zmarł w 1743 r. pozostawiając wdowę Zofię z Heydebrecków. Mieli syna, Wiktora, który wraz z matką sprzedali majątek w 1766 r. Janowi Łakińskiemu. Około 20 lat później właścicielem był ks. Pikarski od którego Dembogórę, Mechnacz, Tupadły i Jankowo kupił Aleksander Brocki. W poł. XIX w. wzmiankowany jest zarządca, Wincenty Łukomski. Właścicielem majątku był Andrzej Garczyński żonaty z Honoratą Zaręba herbu własnego. Zapewne dla nich wzniesiono we wsi obecny dwór w otoczeniu niewielkiego parku. W 1855 r. ich córka Honorata (1813-1912) wyszła za wdowca Tadeusza Zabłockiego (1804-1884), dziedzica Malic. Mieli dzieci: Wiktora, Marię i Stefana. Witold poślubił Janinę Sochaczewską, Maria wyszła za Bolesława Marczewskiego herbu Prawdzic, a Stefan poślubił Jadwigę Marczewską herbu Prawdzic. W 1909 r. dwór został przebudowany. W 1926 r. właścicielem majątku był Herman Welke. Areał liczył 140 ha. w tym 97 ha ziem uprawnych, 36 ha łąk i pastwisk, 4 ha lasów i 3 ha nieużytków. Przynosił czysty dochód gruntowy w wysokości 300 talarów. Gospodarstwo specjalizowało się w nasionach warzywnych i reprodukcji nasion buraczanych. Przebudowany i wyremontowany dwór jest obecnie własnością prywatną.

Opis

Dwór wzniesiony na planie zbliżonym do prostokąta, w dłuższej osi wschód-zachód. Nakryty wysokim dachem dwuspadowym - naczółkowym, krytym dachówką. W obu elewacjach znaczne ryzality zwieńczone trójkątnie. Dodatkowo w fasadzie znajduje się niesymetrycznie umieszczona, drewniana weranda.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego z XIX w. o pow. około 0,6 ha ze stawem w części wschodniej.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Janet Magnuson11 lat i 6 miesięcy temu
I believe my great-great grandparents, Michael Danielski and Marianna Walkowiak, worked for this manor before they married and immigrated to the USA in 1866 and settled in Minnesota. I visited this manor in July, 2012. It is lovely! I have photos but was not able to go inside.