Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się
Miniatura Matyldzin
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura MatyldzinMiniatura Matyldzin

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.2309, 17.5567

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaAlojzy Nowak

Matyldzin

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Mrocza
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna

Historia

Dwór z 1 poł. XIX w.
Wieś pierwotnie pisana jako Mathildenhoh. Zanim powstał osobny majątek w Matyldzinie, ziemie te tworzyły jedną część - razem z Wyrzą, ,,Górka Matyldzińska'' i Białowieżą. Majątek powstał około poł XIX w., możliwe, że w miejscu obecnego dworu stały wcześniej jakieś zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Wg przekazów z XIX w. osada była własnością hrabiego Matyldzińskiego, którego władze pruskie miały wywłaszczyć jeszcze w XVIII w. - informacje te nie są potwierdzone. W księdze gruntowej z poł. XIX w. wzmiankowani są Julianne Parduhn i Michael Papstein (1849 r.). Następnie gospodarzyli tu Lechmanowie, posiadający również Wyrzę i część Białowieży. Dwór w 1919 r. był przebudowany i rozbudowany.
Dobra te pozostały w rękach Lechmanów aż do 1945 r., nawet po przejęciu tej części Pomorza przez odrodzone Państwo Polskie w 1920 r.

Opis

Dwór parterowy z dwuspadowym dachem i użytkowym poddaszem. W osi wejściowej wystawka zwieńczona trójkątnym szczytem. Do północnej części dworu dobudowana trzykondygnacyjna wieża z przybudówką.

Park

Park z 1 poł. XIX w. o pow. około 5ha, który posiada powiązania widokowe z otaczającym krajobrazem. Jego południowa część łączy się z przylegającym lasem.

Inne

Obora, kuźnia, spichlerz oraz murowano-drewniany magazyn nasion z pocz. XX w. Przy wjezdzie do dworu z drogi asfaltowej na brukową stoi jeden zachowany z dwóch domów pracowników folwarku,który jest zamieszkany. Częściowo zbudowany z białej cegły.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.