Skatalogowanych zabytków: 11284
Zarejestruj się
Miniatura Łuków Śląski
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura Łuków ŚląskiMiniatura Łuków ŚląskiMiniatura Łuków ŚląskiMiniatura Łuków ŚląskiMiniatura Łuków ŚląskiMiniatura Łuków ŚląskiMiniatura Łuków Śląski

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...

Łuków Śląski

Lukow

Województwo:śląskie
Powiat:rybnicki
Gmina:Gaszowice
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

Początki wioski związane są z założeniem na terenie Łukowa folwarku przez właścicieli majątku w Czernicy. Najprawdopodobniej miało to miejsce w XVI wieku. Do osiemnastego stulecia Łuków związany był z dobrami w Czernicy. W 1723 r. właścicielem wioski był baron Franciszek Karol von Kotulinski. Od 1760 r. majątek w Łukowie należał do Jana Reiswitza. W latach 1845-1861 właścicielem dóbr był profesor Carl Johann Chrystian Kuh z Wojnowic. Następnie nabył je Wilhelm de Zawadzki. Z ksiąg adresowych wynika, że od 1891 r. majątek należał do rodziny Felbier. W 1905 i 1921 r. wzmiankowany jako właściciel posiadłości był Johann Felbier, a w 1937 r. Hans Felbier. Po 1945 roku dobra zostały znacjonalizowane.

Skromny dwór w Łukowie został zbudowany około 1900 roku przez rodzinę Felbier. Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacjowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym wykonanym z dachówki. Fasada pięcioosiowa z centralnym dwukondygnacjowym gankiem. Na osi elewacji tylnej niewielki ryzalit. Elewacje budynku pozbawione detali architektonicznych.


Źródło : Pałace Śląska

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

W roku 2015 staraniem starosty rybnickiego dwor zostal zakupiony przez Powiat Rybnicki, a nastepnie generalnie odremontowany :).