Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Łuków Śląski
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura Łuków ŚląskiMiniatura Łuków ŚląskiMiniatura Łuków ŚląskiMiniatura Łuków ŚląskiMiniatura Łuków ŚląskiMiniatura Łuków ŚląskiMiniatura Łuków Śląski

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Łuków Śląski
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

GREGORIUS ...

Łuków Śląski

Lukow

Województwo:śląskie
Powiat:rybnicki
Gmina:Gaszowice
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

Początki wioski związane są z założeniem na terenie Łukowa folwarku przez właścicieli majątku w Czernicy. Najprawdopodobniej miało to miejsce w XVI wieku. Do osiemnastego stulecia Łuków związany był z dobrami w Czernicy. W 1723 r. właścicielem wioski był baron Franciszek Karol von Kotulinski. Od 1760 r. majątek w Łukowie należał do Jana Reiswitza. W latach 1845-1861 właścicielem dóbr był profesor Carl Johann Chrystian Kuh z Wojnowic. Następnie nabył je Wilhelm de Zawadzki. Z ksiąg adresowych wynika, że od 1891 r. majątek należał do rodziny Felbier. W 1905 i 1921 r. wzmiankowany jako właściciel posiadłości był Johann Felbier, a w 1937 r. Hans Felbier. Po 1945 roku dobra zostały znacjonalizowane.

Skromny dwór w Łukowie został zbudowany około 1900 roku przez rodzinę Felbier. Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacjowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym wykonanym z dachówki. Fasada pięcioosiowa z centralnym dwukondygnacjowym gankiem. Na osi elewacji tylnej niewielki ryzalit. Elewacje budynku pozbawione detali architektonicznych.


Źródło : Pałace Śląska

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 3 miesiące temu
W roku 2015 staraniem starosty rybnickiego dwor zostal zakupiony przez Powiat Rybnicki, a nastepnie generalnie odremontowany :).