Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Marek KujawaKaczagórka
Katzagurka (1943-45)
Województwo:wielkopolskie
Powiat:gostyński
Gmina:Pogorzela
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:gostyński
Gmina:Pogorzela
Rodzaj obiektu:Dwór
Stan obecny
Prawdopodobnie własność prywatna.Historia
Dwór z k. XIX w.Kaczagórka to wieś leżąca 6,5 km na wschód od Pogorzeli. W XV w. nazywana także Kaczkową Górką albo Górką Kaczkowską. Pierwszym znanym właścicielem był Dzierżek z G., który miał synów Mikołaja i Wincentego. Ci w 1411 r. toczyli proces z Paszkiem Kolnickim z Kolnic i Kiączyna. Później dopiero pod koniec XV w. znajdujemy tu braci: Wacława, Jakuba i Jana Góreckich h. Dołęga. Jan w 1493 r. zapisywał 50 gn. (grzywien chyba?) posagu żonie Annie, córce Piotra Łagiewnickiego. dwa lata później Wacław zapisał swoje części bratankowi Jakubowi, synowi Jakuba. Mniej więcej w tym czasie część wsi posiadali także Błażej i Andrzej Westerscy z Pokrzywnicy, Westrzy i Okala. Błażej w 1508 r. zapisywał po 100 zł. węgierskich posagu i wiana swej żonie Agnieszce Góreckiej, córce Jakuba. Góreccy ostatecznie wyszli z Górki na pocz. XVII w. Z racji posiadania Baszkowa nazywali się zamiennie Baszkowskimi. Po nich wieś przeszła w ręce Mikołaja Czekanowskiego, a następnie Marcina Nieżychowskiego h. Pomian. Jeden łan ziemi miał tu także w 1620 r. Maciej Dąbrowski.
W spadku po Janie Góreckim (Westerskim) część wsi przeszła w latach 20. XVII w. na Jerzego Czyżewskiego i jego rodzeństwo: Helenę i Marcina. W 1642 r. sprzedali oni swoją część Mikołajowi Przybysławskiemu. Drugą część, jak pamiętamy, dzierżyli Nieżychowscy. W czasach powstania Chmielnickiego na Ukrainie część tę trzymał Stanisław Nieżychowski. Niedługo później przez wieś przetoczyła się kolejna klęska w postaci szwedzkiego "potopu", a ok. 1660 r. właścicielem tej cz. wsi został Piotr Opaliński h. Łodzia, syn Piotra, wojewody kaliskiego. Sześć lat później sprzedał K. i Bułakowo, Melchiorowi Gurowskiemu h. Wczele. Na połowie Przybysławskich siedział Jerzy, ożeniony z Anną Dłużniewską, który w 1679 r. wybudował tu nowy dwór. Jeszcze w tym samym roku zastawił wieś (tzn. swoją część) Bartłomiejowi Lecemińskiemu (?). Po kolejnych trzech latach synowie Jerzego: Aleksander i Maciej Przybysławscy sprzedali swe części Stanisławowi Olewińskiemu. Synami tegoż byli Kazimierz i Tomasz, ożeniony z Marianną Grudzińską.
Po Olewińskich wieś przeszła w ręce Gajewskich: Antoniego , a nast. (od zamiany w 1749) - Rafała. Za czasów rządów Rafała Gajewskiego dobra w K. miały swojego dyrektora - Walentego Cichowskiego. Dziedzic w 2. poł. XVIII w. był już kasztelanem rogozińskim. Oprócz K. posiadał dobra Suśnie i Gałązki. Z żoną Katarzyną Tworzyańską miał synów Adama i Bonawenturę. Nie żył już w 1783 r. Po III rozbiorze Polski dobra znajdowały się w posesji, a właścicielem najprawdopodobniej był pruski skarb państwa. Na pocz. XIX w. posesorem był Józef Zegrzda, a ok. 1811 r. Franciszek Zegrzda. Ekonomem majątku był Jan Wolanowski z żoną Marianną.
Po okresie Księstwa Warszawskiego wieś włączono do domeny w Borzęciczkach (Radenz), której posiadaczem był Juliusz Radoliński h. Leszczyc. Ok. 1865 r. majątek przeszedł w ręce Stolbergów-Wernigerode. W 1872 r. zarządcą K. był amtmann Ernst Stegmann. W 1885 r. na K. składała się wieś oraz dominium w pow. krotoszyńskim. We wsi znajdowało się 21 domów ze 155 m-cami, w tym 151 katolików, 4 ewangelików; 14 analfabetów. Na terenie domeny było 6 domów ze 125 m-cami. Dobra miały 1245 mórg i należały do podkanclerza państwa niemieckiego, hr. Stolberg-Wernigerode. Zapewne w tym okresie wybudowano dla zarządców opisywany dwór. Na pocz. XX w. do K. dołączono folwark Ludwigshof (Ludwinów), wraz z którym K. miała w 1913 r. 490 ha i 5978 marek "czystego dochodu". Dzierżawca Stegmann awansował i tytułował się "oberamtmann". Właścicielem domeny Radenz był wówczas książę Hermann Prinz zu Stolberg-Wernigerode z Durchlaucht. W 1926 r. Kaczagórka miała 315 ha obszaru, a Ludwinów wchodzący w skład dóbr - 180 ha. W K. na ogólny obszar składało się 283 ha ziemi uprawnej, 10 ha ląk i pastwisk, 1 ha lasu, 10 ha nieużytków i 5 ha wody. Ludwinów miał 170 ha ziemi uprawnej, 1 ha łąk i pastwisk, 3 ha nieużytków i 6 ha wody. Czysty dochód gruntowy wynosił odpowiednio 1278 i 715 talarów.
W 1930 r. K. stanowiła wieś i gminę w pow. koźmińskim; liczyła 169 m-ców. We wsi wznosił się wiatrak niejakiego Brzdęgi, a we wsi mieszkał murarz J. Dąbrowski. W latach 1943-45 wieś nosiła nazwę Katzagurka. Po 2. wojnie światowej pozostałości dawnych dóbr stały się elementem typowej wsi rolniczej, a dwór zamieniono na mieszkania.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902;
Teki Dworzaczka (Monografie, Regesty) Biblioteki Kórnickiej P.A.N.;
Słownik Historyczny Ziem Polskich w Średniowieczu, Inst. Historycznego P.A.N.;
Marek Jerzy Minakowski, Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl);
Portal "Goreccy vel. Góreccy h. Dołęga z Krzywinia";
Księga Adresowa Gosp. Rolnych Woj. Poznańskiego, 1926;
Guter=Adreßbuch für die Prowinz Posen, wyd. 2, Lipsk 1913;
Wykaz alfabetyczny wszystkich posiadłości ziemskich w W. Księstwie Poznańskiem, Berlin, 1872;
Księga Adresowa Polski ..., 1930;
Geoportal;
Mapster:
11813583 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 4169_Pogorzela_X.1944_APP_Sygn._M.top.25-184.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.