Skatalogowanych zabytków: 11309
Zarejestruj się
Miniatura Lejkowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Lejkowo
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Lejkowo

Leikow

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:sławieński
Gmina:Malechowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Teren prywatny lub pod zarządem J.S.T.

Historia

Pałac z 2. poł. XIX w.
Lejkowo to wieś leżąca 14 km na południe od Sławna, przy lokalnej drodze łączącej Sulechowo z Laskami, Domachowem, etc. Jedną z jej dawnych nazw jest Łykowo. Powstała już w średniowieczu, a pierwsza wzmianka pisana pochodzi z 1267 r. Pierwszymi znanymi właścicielami była rodzina von Leikow; z tychże Hans, wymieniony został w dokumencie z 1433 r. Później wieś należała do rodu von Ramel z Niemicy, a w 1620 r. przeszła w ręce Joachima von Podewilsa z Krągu. Od 2. poł. do końca XVIII w. właścicielem L. był Christian Heinrich von Schlieffen, z rąk którego dobra przeszły na Bogusław Ernsta von Münchow. Pod k. XVIII w. we wsi znajdował się także młyn, cegielnia, szkoła i 13 domów. Niedaleko wsi na gruntach majątku założono też nowy folwark Lambrechtshof (obecnie Darskowo).
W okresie od połowy do końca XIX w. we wsi mieszkały m. innymi rodziny: Knop, Maahs, Raschke, Treptow, Zemke i Garbe. Co ostatni mieszkali także w pobliskich Laskach. W 1857 r. majątek wrócił w ręce von Schliefenów i pozostawał w nich prawdopodobnie aż do 2. wojny światowej. Zapewne to także oni wybudowali we wsi opisywany dwór. W 1895 r. wieś zamieszkiwało 336 osób. W 1939 roku we wsi mieszkało 456 osób w 102 domach; miała ona łącznie 1561 ha obszaru. W części wiejskiej znajdował się sklep, gospoda, kasa oszczędnościowa i działało kilku rzemieślników. Właściciele opuścili majątek pod koniec lutego 1945, a dnia 2 marca na jego teren wkroczyli Rosjanie. Niemieccy mieszkańcy wsi opuścili Lejkowo do 1946 roku.
Źródła:
Sroka Jan "Słownik historyczny wsi powiatu sławieńskiego", Sławno 2014;
Portal Gedbas Genealogy;
Fot. archiwalna: Rudolf Muchow, Pałac w Lejkowie, litografia, 1924
Opis i analizy przestrzenne na podst.:
Geoportal;
Mapster:
6972 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 1765_Zirchow_agronomische_1897.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Układ przestrzenny dawnego zespołu pałacowego w Lejkowie jest całkowicie przeobrażony. Nieistniejący pałac był budynkiem piętrowym, nakrytym czterospadowym dachem.

Park

Pozostałości parku z 2. poł. XIX w.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.