Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Palczewice
Palzwitz
Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:sławieński
Gmina:Darłowo
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:sławieński
Gmina:Darłowo
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Park:nr rej.: 987 z 15.02.1978Stan obecny
Mieszkania. Prawdopodobnie własność J.S.T.Historia
Dwór z 2. poł. XIX w.Palczewice to wieś leżąca nad Jeziorem Kopań, w północnej części gminy Darłowo. Wcześniej nosiła także nazwę Przybrzezie. Istniała już w XII w., kiedy to należała do klasztoru norbertanów ze Słupska. Po okresie reformacji, przeszła pod zarząd domeny darłowskiej. Palczewice znalazły się w wykazie folwarków domeny w poł. XVI w. Jan Sroka podaje wielkość folwarku 360 ha, jednak jako że wówczas "hektary" nie istniały, domyślamy się, że zostało to przeliczone z jednostek ówczesnych (łanów, lasek, prętów, itd). Poza folwarkiem (w poł. XVII w.) znajdowały się także dwie "zagrody", czyli domy zagrodników z niewielką ilością ziemi. Na rzecz właścicieli musieli odrabiać pańszczyznę chłopi z Barzowic, Kopnicy i Rusinowa.
Na pocz. XIX w. we wsi mieszkała m. innymi rodzina Ehlert. W 1809 r. urodził się Friedrich Ehlert, który w 1828 r. ożenił się z n.n. Charlottą, a 20 lat później z Caroline Gohrbandt. Mieli oni syna Antona Richarda (ur. w 1843 r.). Począwszy od lat 20. XIX w. folwark pozostawał w dzierżawie rodziny Taucherów. Gospodarstwo specjalizowało się w reprodukcji uznanych nasion zbóż i hodowli bydła czarno-białego rasy nizinnej oraz trzody chlewnej. W 2. poł. XIX w. ukształtował się współczesny obraz wsi, z parkiem dworskim w zach. części, z lokalnymi drogami rozchodzącymi się promieniście od dworu (w kier. wschodnim), spiętymi od wschodu "obwodnicą", z której dalej na wschód / płd.-wschód wychodziły drogi do wsi Drozdowo i Kopnice (Köpnitz). Przy drodze prowadzącej nad jezioro (w kier. płn. - płn.-zach.) wybudowano domy kolonii mieszkalnej.
Na pocz. XX w. znajdujemy w P. rodzinę Wilke. Dnia 12 grudnia 1907 r. w Palczewicach urodził się Fritz Berthold Reinhardt Wilke (zm. w 2001 r.). W okresie międzywojennym w folwarku znajdowały się nowoczesne narzędzia do uprawy roli, w tym traktor, snopowiązałka i młockarnia. We wsi oprócz majątku były tylko trzy gospodarstwa chłopskie, o pow. 6, 17,5 oraz 20 ha. W 1939 r. we wsi znajdowała się szkoła oraz 35 domów, w których mieszkało 156 osób. Wieś została wyzwolona dnia 6 marca 1945 r. Do 1950 r. folwark pozostawał pod zarządem Rosjan, co ciekawe pracowali w nim Niemcy, którym pozwolono wyjechać dopiero w latach 50. Później utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, zlikwidowane ustawowo na pocz. lat 90. przez rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego. Na mocy ustawy gospodarstwo przeszło pod zarząd AWRSP (obecnej ANR).
Źródła:
Sroka Jan "Słownik historyczny wsi powiatu sławieńskiego", Sławno 2014;
Portal Gedbas Genealogy;
Opis i analizy przestrzenne na podst.:
Geoportal;
Mapster:
11822162 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 1564_(317)_Ruegenwalde_1935_uniberk_C057603722.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.