Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Łyniec
Zdjęcie Napoleon 2008

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Łyniec

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:chełmiński
Gmina:Stolno
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A/467 z 6.03.1985

Stan obecny

Częściowo zamieszkały. Własność UG. w Stolnie.

Historia

Dwór z 1. ćwierci XIX w.
Wieś wzmiankowana w 1667 r. jako własność Konarskich w dzierżawie Czapskiech. Obecny dwór został wzniesiony w 1 ćwierci XIX w.. W 2 poł. XIX w. majątek nabył dla brata Stanisława Kazimierz Śląski (1887 r.), właściciel Orłowa i Wabcza. Na przełomie XIX i XX w. Śląscy powiększyli dwór o przybudówkę od strony południowej. Po 2 wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego.

Opis

Dwór klasycystyczny. Budynek murowany z cegły na fundamencie kamiennym i otynkowany. Parterowy z pięterkiem w poddaszu. Na planie wydłużonego prostokąta, z portykiem wgłębnym poprzedzonym tarasem na osi od wschodu, dwutraktowy. Elewacje ujęte w narożach boniowanymi pilastrami, frontowa pięcioosiowa, z portykiem o dwóch kolumnach i przyściennych półkolumnach w typie toskańskim. Dach dwuspadowy, obniżony, kryty papą.

Park

Park krajobrazowy z 1 poł. XIX w. o pow. 2,55ha. Niegdyś znacznie większy, obecnie zdewastowany na skutek niekontrolowanego wyrębu drzew i braku opieki. Jego ozdobą była przepływająca struga i śródparkowy staw otoczony starodrzewem.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.