Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rozwarzyn
Kirchberg
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:nakielski
Gmina:Nakło nad Notecią
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:nakielski
Gmina:Nakło nad Notecią
Rodzaj obiektu:Dwór
Stan obecny
Dwór opuszczony. Prawdopodobnie własność J.S.T.Historia
Dwór z k. XIX w.Rozwarzyn to wieś leżąca 7 km na płd.-zachód od Nakła n. Notecią. W dokumentach wymieniana była od 1394 r. Jako królewszczyzna wchodząca w skład starostwa nakielskiego, pomimo że leżała na płd. od Noteci zaliczana była do Krajny, a nie Pałuk. Pierwszymi znanymi właścicielami R. byli Krotoscy h. Leszczyc. W 1522 r. Rozwarzyn nabyła wyderkafem Zofia Łobrzeńska, wdowa po Danielu Słupskim (zm. ok. 1513-15), którego po nabyciu Łobżenicy zaczęto zwać Łobrzeńskim. Rodzina ta pieczętowała się herbem Topór. Daniel i Zofia Łobżeńscy mieli czworo dzieci: Macieja, Andrzeja, Marcina i Barbarę. Maciej z żoną Jadwigą Śleszyńską mieli synów: Jana, Wawrzyńca i Macieja, którzy procesowali się, m. innymi o Rozwarzyn, z Andrzejem Krotoskim, kasztelanem inowrocławskim. W 1542 r. ich babka, w.wym. Zofia wyszła za Jana Oleskiego, zaś zmarła w 1545 r. Z racji zamieszkania w Wałdowie, braci tych zwano już wówczas Wałdowskimi.
Po Wałdowskich wieś R. przeszła w ręce Kościeleckich h. Ogończyk, a w 1586 r. - Opalińskich h. Łodzia. Była już wtedy całkowicie opustoszała, a jej nazwa przetrwała jedynie dzięki młynowi oraz lasom. W tamtych czasach nazwa funkcjonowała w postaci Rozwarka. Istniał natomiast folwark Polichno - siedziba właścicieli, oprócz którego posiadali oni Strachucin, a później (XVII w.) Żórawię, Kowalewko i młyn Rozwarzyn. W XVII w. dobra te znajdowały się w ręku Potulickich h. Grzymała, a nast. Grzymułtowskich.
Rozwarzyn i Strachucin pustkowiem były prawie do czasów I rozbioru Polski. W 1. poł. XVIII w. należały do Macieja Radzimińskiego h. Lubicz, po którym odziedziczyła je żona, Katarzyna Mycielska h. Dołęga. W poł. stulecia ziemie te wchodziły w skład starostwa nakielskiego pod zarządem Jakuba Działyńskiego, starosty, a zarazem podkomorzego poznańskiego.
Zmiany zaczęły się tu dopiero pod koniec XVIII w., dzięki osadnictwu olęderskiemu i nowym podziałom administracyjnym. W 1791 r. ówczesny dziedzic - Józef Radzimiński h. Lubicz założył tu osadę niemiecką i nazwał ją od swego imienia Józefowem (późniejsze Józefkowo vel. Bergheim). Pozostała wieś została podzielona na: (patrząc od zachodu) Polichnowo (Polichno Hauland) – wcześniejsze olendry, Polichno (Wilhelmsdorf) i Rozwarzyn, czyli późniejszy Kirchberg. W 1775 r. w domenie Polichno (ob. Rozwarzyn) wybudowano kaplicę dla protestantów, która swoją funkcję pełniła do 1915 r., tj. do czasu parcelacji majątku. Z kolei w Polichnowie wybudowano kaplicę staroluterańską, która obecnie jest kościołem filialnym par. M.B. Bolesnej w Paterku.
Nazwy wsi zastąpiono niemieckimi dopiero w 1873 r. Przez cały XIX wiek i pocz. XX, aż do parcelacji, dobra znajdowały się w rękach niemieckich właścicieli, którzy wybudowali tu opisywany dwór. Prawdopodobnie już po parcelacji majątku zaczęły się zmiany w obrębie podwórza gospodarczego, w tym wytyczanie nowych dróg i działek rolników. Po 2. wojnie światowej zmiany te się jedynie pogłębiły, a wieś zupełnie przestała przypominać dawny majątek ziemski. Zachował się wprawdzie dwór, lecz został on w znacznym stopniu przebudowany i zapewne mieściły się w nim mieszkania.
Źródła:
Teki Dworzaczka (Regesty, Monografie), Biblioteki Kórnickiej P.A.N.;
Serwis internetowy: Lapidaria – zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw;
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich... 1880-1902
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Nakło nad Notecią.
Geoportal;
Mapster:
11812032 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- Plik mapy: 2871_Nakel_(a.d._Netze)_1940_APP_Sygn._M.top.25-1416.jpg
11821466 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- Plik Mapy: 2871_Nakel_(a.d._Netze)_IX.1944_uniberk_C056966906.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.