Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się

Poznań - Zamek Cesarski

Województwo:wielkopolskie
Powiat i gmina:Poznań
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:nr rej.: A-213 z 6.03.1979

Stan obecny

Centrum Kultury.

Historia

Monumentalny gmach dawnej rezydencji cesarza Niemiec został wybudowany w l. 1904-10 wg projektu Franza Schwechtena, realizującego - jak się przypuszcza - liczne sugestie cesarza Wilhelma II. Zamek stanowił główny akcent powstałej na początku XX w.tzw. dzielnicy zamkowej, która - w zamyśle twórców - stanowić miała wizytówkę miasta, świadczącą o jego rzekomo germańskim rodowodzie.
W latach międzywojennych zamek był rezydencją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, część pomieszczeń zajmował Uniwersytet Poznański. W czasie okupacji hitlerowskiej gmach przebudowano jako rezydencję Hitlera; powstało wówczas m.in. paradne wejście od strony ul. Święty Marcin, zlikwidowano kaplicę w wieży i wybudowano na jej południowej ścianie - w miejscu rozebranej absydy - niewielki balkon.
Po kapitulacji Cytadeli 23 lutego 1945 roku w Zamku powstał obóz przejściowy dla jeńców niemieckich, a następnie w kompleksie mieściły się koszary Ludowego Wojska Polskiego.
W okresie powojennym rozważano zburzenie budowli kojarzącej się z okresem zaborów i hitlerowskiej okupacji. Ostatecznie jednak (głównie ze względu na szczupłość środków finansowych) ograniczono się do usunięcia większości symboli nazistowskich i rozebrania uszkodzonej najwyższej kondygnacji wieży zegarowej. W 1962 roku Zamek przemianowany został na Nowy Ratusz i stał się siedzibą Miejskiej Rady Narodowej, a następnie ? Pałacu Kultury. W dniu 6 czerwca 1979 Zamek
Cesarski został wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury. Obecnym gospodarzem i administratorem budowli jest Centrum Kultury \\\"Zamek\\\". W sali tronowej mieści się kino pałacowe, w niektórych apartamentach funkcjonują galerie sztuki, Teatr Animacji, w piwnicach i podziemiach znajdują się puby, kluby muzyczne i restauracje. Na dziedzińcu wewnętrznym w sezonie letnim często odbywają się koncerty i projekcje filmowe. Drugie piętro do dziś pozostaje niezagospodarowane. Rozważana jest odbudowa zniszczonej części wieży.

tekst: Paweł Bednarek 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ciekawy jestem zdjęć z wnętrza kina "Pałacowego"
Historia "zamku" cesarskiego: https://www.wikizero.com/pl/Zamek_Cesarski_w_Poznaniu

Miał być symbolem przynależności Poznania do Niemiec, stąd też można go nazwać symbolem okupacji. Niczym późniejszy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie...

I ciekawy artykuł na temat:
https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/tajemnica-orla-z-dzwonkiem-bajkowe-odkrycie-na-zamku,239,4120
Zbójcerz z Witkowa - interesujące linki!
Zamek Cesarski miał być siedzibą cesarza Prus –Niemiec .. Masywna budowla zamku (niemalże obronna ) miała być symbolem – dominacji Niemców w Poznaniu …Wielkopolanie nigdy nie zaakceptowali tego budynku i w 1919 r przejęli go - w ramach przeprosin … WILUŚ - Vilhelm II Hohenzollern -to zaborca ,krwiopijca i morderca Polaków .. w Poznaniu nazywaliśmy go WILUŚ --to taki dupek .