Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Łoboda

Loboda

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:tucholski
Gmina:Śliwice
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Mieszkania

Historia

Dwór z końca XIX w.
W 2 poł. XVI w. włascicielem wsi był Jan Ignacy Łobocki. Wtedy też prawdopodobnie powstał tu pierwszy, drewniany dwór. Nie znamy nazwisk kolejnych właścicieli aż do końca XIX w., kiedy gospodarzył tu Edward Schlichting. Dobra miały wówczas pow. około 159 ha, w ich skład wchodził również tartak i młyn wodny usytuowany nad rzeką Prusiną. Pod koniec XIX w. w miejscu starego wybudowano obecny dwór, remontowany jeszcze w poł. XX w. Od 1939 r. właścicielem majątku był Niemiec Treuhandler, a w 1949 r. stał się on własnością Skarbu Państwa Polskiego.


Opis

Dwór piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły i otynkowany, na kamiennym fundamencie. Od zach. do budynku przylega przybudówka.

Park

Park krajobrazowy z XIX w. o pow. około 3 ha. Jego wsch. granicą jest rzeczka Prusina, od płn. ogranicza go rów z wodą, za którym ciągną się łąki i lasy. Przez park przepływa strumień, łączący się ze stawem. Dzięki wspaniałym warunkom bujnie rozwija się tu roślinność. Drzewostan reprezentowany jest przez lipy drobnolistne, dęby szypułkowe, buki, klony, świerki, olchy czarne oraz leszczyny pospolite.

Inne

Zabudowania gospodarcze oraz młyn wodny.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.