Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Łódź - Pałac Ernsta Leonhardta
Zdjęcie Bogdan Adler 2018
Miniatura Łódź - Pałac Ernsta LeonhardtaMiniatura Łódź - Pałac Ernsta LeonhardtaMiniatura Łódź - Pałac Ernsta LeonhardtaMiniatura Łódź - Pałac Ernsta Leonhardta

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):51.7381, 19.4632

Łódź - Pałac Ernsta Leonhardta

Województwo:łódzkie
Powiat i gmina:Łódź
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Podczas 2WŚ fabryka zmieniła profil – na remont silników lotniczych .
Po wojnie w willi ulokowano przedszkole zakładowe Zakładu Przemysłu Wełnianego „Arelan” , mieszkania i pracownię plastyczną Łódzkiego Domu Kultury. Od 1974 roku mieści się w niej Urząd Stanu Cywilnego Łódź-Górna.
Park do 1991 roku nosił nazwę im. Władysława Hibnera.
Obecnie stanowi północną część parku im. Legionów Polskich.

Historia

Eklektyczna rezydencja fabrykanta Ernsta Leonhardta powstała wraz z założeniem parkowym w latach 1900 – 1901 nieopodal fabryki wyrobów wełnianych spółki „Leonhardt, Woelker i Girbardt” . Sam Ernst przyczynił się do powstania Niemieckiej Partii Konstytucyjno-Liberalnej , dzięki jego aktywności wybudowano gmach gimnazjum niemieckiego , był prezesem straży ogniowej , zarządu gazowni miejskiej i Związku Przemysłowców. W czasie I wojny światowej niemieckie władze okupacyjne mianowały go wiceburmistrzem miasta.

Opis

Trzykondygnacyjny, podpiwniczony budynek willi ? pałacu ? postawiono na planie prostokąta, z boniowanymi narożami i wysuniętym okapem, który wieńczy balustrada. Od północnej strony willi znajduje się oszklony wykusz, który stanowił kiedyś mały ogród zimowy. W 1888 roku, na terenie między ulicą Leonarda (obecnie Plac Niepodległości), a ulicą Doroty, Ernst urządził park, w którym później pobudował willę.
Przed 1939 roku fabrykę razem z parkiem kupił Markus Kohn.

Park

- park fabrykancki, ul. Bednarska - Doroty - Pabianicka, 1888-1905, nr rej.: A/329 z 29.12.1992

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.