Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Marek KujawaKrusza Podlotowa
Gross Kruscha
Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:inowrocławski
Gmina:Inowrocław (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór
Stan obecny
Świetlica Koła Gospodyń Wiejskich;Mieszkania prywatne.
Historia
Dwór z XIX w.W średniowieczu istniała tu niewielka osada, z której powstała późniejsza wieś o nazwie Krusza Podludowa. Nazwa "Krusza" bierze się od bogatych w tych rejonach złóż soli kamiennej. W XV w. wieś należała do rodu Leszczyców i była dobrami rycerskimi. Jej pierwszymi znanymi właścicielami byli w XVI w. Zakrzewscy i Kruscy. Z czasem Zakrzewscy przyjęli nazwisko Radojewskich od posiadanych przez siebie Radojewic. W 2. poł. XVII w. dziedzicem (części) wsi był Jan Strzałkowski, ożeniony z Katarzyną, którym w 1670 r. urodził się syn Władysław. Kilkanaście lat później właścicielem (lub dzierżawcą) Kruszy był Wojciech Zuchowski, ożeniony z Marianną, którym w 1695 r. urodził się syn Wojciech. Przy chrzcie dziecka obecni byli Markowscy z Ludziska. W XVIII w. wieś należała m.in. do Radojewskich i Karskich herbu Jastrzębiec, którzy odziedziczyli Kruszę po Stefanie Zboży-Radojewskim, chorążym brzesko-kujawskim. W 1770 r. dziedzicem był Stanisław Smoleński herbu Zagłoba, ożeniony z Julianną Karską a rok później Antoni Karski, łowczy kruszwicki, także właściciel Mątew i Skalmierowic. Niedługo później wieś nabył na subhaście Kajetan Karski, ożeniony z Anną Radojewską. W 1774 r. majątek odziedziczył ich syn Antoni Feliks, który w 1793 r. sprzedał dobra Adamowi Bilskiemu za 31,2 tys. talarów. 6 lat później Bilski sprzedał obie Krusze, Tupadły, Mątwy i Przedbojewice Antoniemu Polewskiemu za 110 tys. talarów. W XIX w. właścicielami Kruszy byli: Agnieszka i Felicjan Kownaccy (1818 r.), Carl August Janisch (1820 r.) ożeniony z Augustą Nehring z Markowa, Friedrich Erdmann i Julianna z d. Stoekmann (1852 r.). W 1873 r. z rąk niemieckich majątek wykupił Marian Kazimierz Grabski herbu Wczele, ożeniony z Heleną Agnieszką z Broniszów herbu Wieniawa. W tamtym czasie Krusza Podludowa stanowiła dominium o areale 840 mórg, do którego należały też 3 domy z 95 mieszkańcami. Wieś posiadała bogate pokłady torfu. Dwór został wzniesiony dla Grabskich w 1886 r. Na mapach z k. XIX i pocz. XX w. wieś występuje jako Klein Kruscha w odróżnieniu od Kruszy Zamkowej, zwanej Gross Kruscha.
W 1880 r. Helenie i Marianowi Grabskim urodziła się córka Franciszka Ludwika, rok później Janina, a w 1883 r. syn Edward Zenon, późniejszy organizator i pierwszy dowódca 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Przez lata mieszkał i zarządzał majątkiem w Bieganowie. Był aktywnym działaczem społecznym i gospodarczym. Prowadził działalność charytatywną, m.im. wspierając żołnierzy – kawalerzystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Finansował też prace nad stworzeniem szybkiej łodzi motorowej, które prowadził – wówczas jeszcze student - Stefan Witkowski. Edward Grabski ożenił się z Janiną z Prądzyńskich herbu Księżyc, z którą miał córki Teresę i Barbarę. W 1897 r. zmarła jego matka – Helena Bronisz i pochowana została w grobie familijnym w Bieganowie. Ojciec – Marian, w 1904 r. ożenił się ponownie, z Anielą Mierosławską herbu Leszczyc; zmarł w 1919 r., w 4 lata po śmierci Anieli. Edward powrócił do rodzinnej Kruszy dopiero w 1920 r., gdzie był jej właścicielem do wybuchu 2. wojny światowej. Warto też wspomnieć o zarządcy majątku, którym na pocz. XX w. była znana postać: Jan Jakubowski, członek Rady Nadzorczej Spółdzielni „Rolnik” i członek Zarządu Banku Ludowego w Ludzisku. Z kolei w 1926 r. zarządcą był tu już Z. Sobeski, a następnie niejaki Nowaczyk. Obszar majątku liczył wówczas 209,04 ha, w tym 170 ha ziemi uprawnej. Czysty dochód gruntowy wynosił 1274 talary. Gospodarstwo miało też swojego włodarza, którym był pan Kuczyński, a następnie Lewandowski. Ich potomkowie żyją we wsi do dzisiaj. W latach 1939–1943 wieś nazywała się Kaisertal, a 1943–1945 Kleinkruscha. Teresa Grabska brała udział w powstaniu warszawskim w 1944 r. Po klęsce powstania hitlerowcy osadzili całą rodzinę w obozie w Pruszkowie, a następnie w obozie Furtwagen koło Schwarzwaldu. Cała rodzina przeżyła obóz oprócz Teresy, która w 1945 r. zmarła tam z wycieńczenia. Po wojnie na mocy dekretu PKWN majątek rozparcelowano, a w przebudowanym budynku dworskim utworzono mieszkania. Zabudowania gospodarcze pochodzące z końca XIX w., otaczające obszerny dziedziniec zostały rozebrane. Po przebudowie dworu i rozbiórce folwarku wytyczone nowe drogi, w tym obecną prowadzącą do Żalinowa.
Opracowanie własne na podst. dostępnych źródeł, badań terenowych i map archiwalnych.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.