Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Poznań - Pokrzywno
2016, zdjęcie Tomek Malik
Miniatura Poznań - PokrzywnoMiniatura Poznań - PokrzywnoMiniatura Poznań - Pokrzywno

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tomek Malik

Poznań - Pokrzywno

Województwo:wielkopolskie
Powiat i gmina:Poznań
Rodzaj obiektu:Dwór

Opis

Dawny dwór, zlokalizowany w Poznaniu, na Pokrzywnie, przy ul. Pokrzywno 2, w bezpośrednim sąsiedztwie torowisk stacji Poznań Franowo. Obecnie stanowi własność zgromadzenia Elżbietanek.

Obiekt powstał w czwartej ćwierci XIX wieku. Został zbudowany przez niemieckiego właściciela tutejszego majątku ziemskiego. W początkach XX wieku dodano przeszklony ogród zimowy. Od 1926 dwór jest własnością Elzbietanek. Doszło wtedy do znaczącej przebudowy, celem przystosowania do potrzeb zakonnych, m.in. wybudowano kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej i przekształcono elewacje. Dostawiono też zewnętrzną kaplicę.

Dwór ma formę willii neorenesansowej i nawiązuje do popularnego w czasach budowy wzornictwa włoskiego. Charakterystyczna jest trzykondygnacyjna wieża i bogata dekoracja na środkowych ryzalitach.

Budowlę otacza park z kilkoma połączonymi ze sobą oczkami wodnymi, kapliczką św. Franciszka z Asyżu, figurą Chrystusa w Ogrójcu, dzwonnicą i secesyjną ławką. Kapliczka św. Franciszka została postawiona na pamiątkę VI wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce (1999), o czym informuje stosowna tablica. W latach 70. XX wieku park nieco umniejszono pod potrzeby rozbudowy stacji kolejowej Poznań Franowo.

Źródło : Wikipedią.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 6 miesięcy temu
Dwór po remontach w dobrym stanie w posiadaniu zgromadzenia Sióstr Elzbietanek ..

dodaje wczorajsze zdjecia