Skatalogowanych zabytków: 11435
Zarejestruj się
Miniatura Halinów
2016, zdjęcie Roman Katolik
Miniatura HalinówMiniatura HalinówMiniatura HalinówMiniatura Halinów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Halinów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Roman KatolikJarosław Bochyński

Halinów

Województwo:mazowieckie
Powiat:miński
Gmina:Halinów
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Obecnie siedziba Gminnego Centrum Kultury.

Historia

Folwark Skruda (nazwa Halinów obowiązuje od 1950 roku) należał wraz Konikiem Nowym i Maryanowem do dóbr Długa Kościelna. W 1827 roku folwark liczył 922 morgi. W wyniku podziałów majątkowych został wydzielony z majatku Długa Kościelna i często zmieniał właścicieli. W latach 1910 -1920 należał do Misgalskiego, w latach 1920 – 1928 do Samborskiego. W latach 1928- 1933 roku właścicielem folwarku Skruda został ksiądz prałat Zygmunt Kaczyński, który tuż przed wybuchem II wojny światowej (prawdopodobnie 1933) sprzedał resztę majątku. Ostatnim właścicielem majątku Skruda był lekarz pan Łytkowski, na co dzień mieszkający w Warszawie. Zarządcą jego dóbr był pan Kuźma. Dwór i majątek należał do państwa Łytkowskich do zakończenia II wojny światowej. Po zakończeniu wojny w 1944 roku dwór został przeznaczony na cele oświatowe – został siedzibą szkoły podstawowej, z kolei majątek ziemski został rozparcelowany między okolicznych chłopów. W końcu lat 80. XX wieku została podjęta decyzja o budowie nowej szkoły. Ukończono ją w 1995 roku, natomiast dawny dwór został przeznaczony na siedzibę Gminnego Centrum Kultury (Jarosław Bochyński 2024)

Opis

Dwór wybudowany w stylu eklektycznym na przełomie XIX i XX wieku. Remontowany w latach 20 XX wieku. Kolejny remont i dostosowanie dla potrzeb szkoły w latach 50.

Park

Park powstał przy dworze w końcu XIX wieku. Miał charakter ogrodu dworskiego z fragmentem użytkowym (sad) oraz krajobrazowym. W parku był także staw z wyspą, Park liczył ok. 1,7 ha. (JB2024)

Inne

Źródła
Ewidencja Parku Halinów – Skruda H. Chachulec, J. Jastrzębska, M. Jastrzębski
Wikipedia

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.