Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Skoroszowice
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura SkoroszowiceMiniatura SkoroszowiceMiniatura SkoroszowiceMiniatura SkoroszowiceMiniatura SkoroszowiceMiniatura Skoroszowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Skoroszowice

Województwo:dolnośląskie
Powiat:strzeliński
Gmina:Strzelin
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Od 1949 r. obiekt z parkiem funkcjonuje jako Zakład Wychowawczy dla dziewcząt .
W pałacu obecnie mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla młodzieży w wieku 16-24 lat upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim i umiarkowanym, często z dodatkowymi schorzeniami .

Historia

Wieś Skoroszowice po raz pierwszy wzmiankowana była w II poł. XVI wieku, jako Skorosowitz, Kurschwitz. Była własnością rodu von Rachenow (Reichau). W roku 1598 została przekazana Annie z domu von Reichau, wdowie po Balzerze Sterzenie. W XVII, jako właściciele wymieniani byli: Sigmund von Zedlitz (1626), a następnie jego potomkowie, Kaspar von Abschatz und Kummernick (1640), Karl Friedrich von Hoberg (1653), po nim Karl Friedrich i Johann Friedrich von Nimptsch. W 1712 wioska była własnością Hansa Christopha von Burgsdorf, a potem przynajmniej do 1830 roku, rodu von Langenau. W 1785 wzmiankowana, jako Korschwitz, pod tą nazwą wieś funkcjonowała do końca II wojny światowej.
W zachodniej części wsi znajduje się zespół pałacowo-folwarczny, z zabudowaniami gospodarczymi od zachodu i parkiem od wschodu.

Obiekt zbudowany w 3. ćwierci wieku XVII lub na początku wieku XVIII, był przebudowywany w latach 20. XX wieku (rozbudowa w kierunku północnym i południowym, częściowa zmiana układu wnętrz i elewacji) oraz w latach 70. XX wieku (zabudowanie narożnika południowo-zachodniego, częściowa adaptacja poddasza, przebudowa ganku od wschodu). Położony między folwarkiem a parkiem, od wschodu znajduje się fasada.

Opis

Pałac jest murowany, tynkowany, na planie prostokąta, z przybudówkami na rzucie prostokąta od pn. i pd., gankiem od wsch. i tarasem od zach. , trzykondygnacyjny z użytkowym poddaszem, podpiwniczony; przybudówka pn. parterowa. Dwutraktowy z amfiladowym układem pomieszczeń i korytarzem pomiędzy traktami. W centralnej części parteru obszerny hall od wschodu i sala reprezentacyjna od zachodu, układ pozostałych pomieszczeń częściowo zmieniony. Po południowej stronie hallu reprezentacyjna klatka schodowa ze schodami krętymi z duszą, druga klatka w południowej osi skrajnej ze schodami dwubiegowymi. W piwnicach i na parterze sklepienia kolebkowe z lunetami i stropy w pozostałych kondygnacjach. Zachowaną częściowo posadzkę ceramiczną datuje się na przełom XIX/XX wieku. W pałacu znajduje się marmurowy kominek o formach neorenesansu włoskiego z 3. ćwierci wieku XIX., meble gdańskie datowane na 4. ćwierć XIX wieku: cztery krzesła, fotel, stół, szafa, dwie serwantki i kredens m.in. z herbami Gdańska, Elbląga i Oliwy z płaskorzeźbionymi scenami figuralnymi, hermami, groteską i ornamentem akantowym; fortepian firmy Rittmüller z Getyngi z 4. ćwierci XIX wieku.

Park

Park pałacowy XVIII/XIX w. o pow. 5,15 ha.
Pałac mieści się w parku krajobrazowym, założonym w 3. ćwierci XIX wieku, przekształconym na przełomie XIX/XX wieku(m.in.: utworzono staw na istniejącym kanale) i w okresie międzywojennym. W zachowanym starodrzewie wyróżnić możemy: cisy, akacje, dęby, lipy i platan.

Inne

Obiekty nie są wpisane do Rejestru Zabytków ... Figurują w Wykazie Zabytków Ruchomych .

Dziękuję Personelowi Ośrodka za umożliwienie zapoznania się z obiektem !!!!

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.